Hazır giyim sektöründe fason üretim ve denetimi faaliyetlerine yönelik sorunların belirlenmesi ve bir denetim model önerisi
Determination of problems pertaining to activities of costom production and inspection in Turkish ready made clothing sector and proposal of an inspection model
- Tez No: 133973
- Danışmanlar: PROF. DR. TUBA VURAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
u ÖZET Bu araştırmada; Türkiye'de faaliyet gösteren hazır giyim firmalarının fason üretim (dış üretim) ve denetimi ilişkileri ile bu ilişkilerde karşılaştıkları sorunların neler olduğu incelenmiş, fason üretimi ve denetiminde sorunların yaşanmaması için öneriler geliştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini Türkiye'de faaliyet gösteren, 140 kişiden fazla çalışanı olan ve fason üretim veren hazır giyim firmalarından tesadüfi yolla seçilen 52 firma ile bu firmalara fason üretim yapan 57 hazır giyim firmalarından oluşmuştur. Firmaların mevcut ilişkilerini ve sorunlarını tespit etmek için gerekli verileri toplamak amacı ile araştırmacı tarafından geliştirilen anket formu kullanılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde, fason üretim yöntemi (subcontracting) konusunun neden seçildiği, fason üretimin tanımı, gelişimi, ana firma ve fasoncu firmalar açısından avantaj-dezavantajları açıklanarak, Türk Hazır Giyim Sektörü açısından fason üretim-denetim ve denetçi faaliyetleri aktarılmıştır. İkinci bölümde, fason üretim yönteminin kuramsal temelleri, esnek üretim modelleri,ululararası fason üretim ilişkileri, büyük ve küçük firma arasında fason üretim ilişkileri açıklanarak çeşitli ülkelerden fason üretim örnekleri verilmiştir. Ayrıca fason üretim konusunda ulaşılabilen kaynaklardan bazıları ilgili araştırmalar bölümünde ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, araştırmanın yöntemi açıklanmıştır. Araştırmanın dördüncü bölümünde firmalara ilişkin genel bulgular verilmiştir. Fason üretim veren ve fason üretim yapan firmaların fason üretim ilişkisinde yaşadıkları sorunların belirlenmesi amacı ile uygulanan anket sonucu, elde edilen verilerin tartışılması veIll değerlendirilmesine yer verilmiş, elde edilen veriler marjinal tablolara dökülerek, gerekli istatistiksel analizler yapılmıştır. Yapılan çalışmanın beşinci bölümünde araştırma sürecinde elde edilen veriler doğrultusunda firmaların yoğun bir şekilde fason üretimi kullandıkları, özellikle dikim aşamasını fason üretim verdikleri, en fazla sözleşme iş ilişkisi ile uzun süreli iş ilişkilerini tercih ettikleri belirlenmiştir. Ayrıca fason üretim veren firmaların, siparişlerin daha çabuk karşılanması, kapasite yetersizliği ve daha ucuz maliyet için fason üretimin kullandıkları fasoncu firmaların ise ekonomik yetersizlik nedeni ile fason üretim yaptıkları, ana firmaların kalite ve teslim zamanlarında, fasoncu firmaların da para ödemede gecikme ve iletişim sorunları ile sıklıkla karşılaştıkları sonucuna ulaşılmıştır. Firmaların karşılaştıkları bu sorunlardan yola çıkarak, hazır giyim firmalarının fason üretim ilişkilerini sorunsuz bir şekilde sürdürebilmesini sağlayacak bir model geliştirilmiştir. Bu modelde fason üretim veren ve yapan firmaların iletişimleri sağlanarak, uzmanlaşma ile kalite seviyesinin geliştirilmesi ve ilişkilerin dinamiklik kazanması sağlanabilecektir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This study focused on subcontracting (outsourcing) relations of Turkish apparel firms and monitoring of such subcontractual productions, and elaborate the issues arising from of such processes, and brought various suggestions as to eliminate problems encountered in subcontractual relations and associated monitoring processes. 52 Turkish contractor apparel firms, employing more than 140 workers and 57 subcontractor apparel firms, which are involved in a subcontracting relation with the formers, have been randomly selected as sample for this study. In order to collect necessary data to identify existing relationships among such firms and the problems arising from such relationships a questionary form was developed by the researcher. Section 1 presents the motives for choosing subcontracting as the theme of this study and historical development of subcontracting while pointing out the advantages and disadvantages of subcontracting from both contractor firms and subcontractor firms' point of view. This section also describes subcontracting- monitoring activities in Turkish apparel sector and of the auditors. In section 2, organisation basis of subcontracting, flexible production models, international subcontracting relationships, subcontracting relations between large firms and small firms are explained and several subcontracting practices in different countries are given. This section also entails excerpts from various studies performed in relation to subcontracting. Section 3 summarises the study method used in this study. And, section 4 presents the general findings concerning the firms in question. This section alsosummarises the result of the questionary given to contractor and subcontractor firms to identify the problems in subcontracting relationship, discusses the data obtained whereupon. Marginal tables developed on the basis of these data as well as statistical analysis thereof are all covered in this section. As the data obtained throughout the study suggest, Section 5 mentions that firms densely offer subcontracts especially in sewing phase, that mostly prefer a contractual relationship on a long-term basis. It has been also found that contractor firms choose to offer contracts due to such concerns as fast production time, lack of capacity, lower production costs while subcontractor firms accepts subcontracting since they are lack of sufficient financial means, and that parent firms (contractors), may have problems in terms of quality and delivery time while subcontractors frequently has to deal with delay in payments and communication pitfalls. To address such problems a model has been developed to enable apparel firms maintain a sustainable subcontracting relationship among themselves. What this model suggests is a sound communication pattern between contractor and subcontractor firms that in return may provide improvements in expertise and product quality while enabling the relations gaining dynamism.