Sağlık işletmelerinde personelin motivasyonunu etkileyen faktörler-Ankara Numune Hastanesi'nde bir uygulama çalışması
The Factors which affect the motivation of the personal in health institutions-A practice study in Ankara Numune Hospital
  1. Tez No: 134021
  2. Yazar: SEVİL AYKANAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLAVER TENGİLİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, İşletme, Hospitals, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
144 ÖZET Günümüz sağlık yöneticilerinin en önemli problemlerinden birisi de, hastanedeki farklı eğitim düzeyi, birikim, ihtiyaç, beklenti ve amaçlarına sahip sağlık personelinin hastanenin amaçları doğrultusunda motive edilmesidir. Personelin hastane amaçları doğrultusunda motive edilebilmesi için, personelin örgütten beklentilerinin neler olduğunun bilinmesi gerekir. Bu çalışmanın amacı, hastanelerde çalışan personelin çalıştıkları kurumdan ve işten beklentilerinin neler olduğunu belirleyerek personelin motivasyonu konusunda hastane yöneticilerine ışık tutmak ve bu konuda akademik araştırma yapacak kişilere bilgi sunmaktır. Bu çalışmada, motivasyon ve önemi, motivasyon ve verimlilik, insan doğası hakkında görüşler, motivasyon teorileri, motivasyonu arttırmaya yönelik yöntem ve araçlar, sağlık işletmelerinde personelin ve motivasyonun önemi, sağlık işletmelerinde personeli motive eden faktörlere yer verilmiştir. Araştırma Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 447 personel üzerinde yapılmıştır. Araştırmada anket tekniği kullanılmıştır. Anketten elde edilen veriler khi-kare, student's-t testi, duncan testi ve tek yönlü varyans analizi ile test edilmiştir. İşyeri fiziksel özellikleri ve işe ait özelliklerin yetersiz olduğu, bunun da personelin motivasyonunu ve iş başarısını olumsuz yönde etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
145 ABSTRACT One of the most important problems of today's health managers is to motivate the personal at hospital who have different education levels, backgrounds, needs, expectations and purposes in parallel to the hospital's principles it must be known what they expect from the institution. The objective of this study is to help hospital managers about personal's motivation and to give information to people who will make academic research about this subject, by finding out personal's expectations from the institution and the work. This study topics on motivation and its importance, motivation and productivity, opinions about human nature, motivation theories, techniques and means of rising the motivation, the importance of personal and motivation, the facts that motivate the personal at health institutions. The research was made among 447 people at Ankara Numune Education and Research Hospital. The survey technique was used at this research. Data have been tested by khi-kare, student's-t test, duncan's test, and one way variance analyse. Insuffeciency of the physical conditions of the job enviorement and the factors related to the job effects the motivation and success of the staff negatively.