Toplam kalite yönetimi ve ilköğretim okullarında uygulanabilirliği
  1. Tez No: 134022
  2. Yazar: ÇİĞDEM SAYIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN ÇİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Ill ÖZET Bu araştırma, Toplam Kalite Yönetimi (TKY)'nin eğitimin ilk basamağı olan ilköğretim okullarında uygulanabilirliğini, ilköğretim okulu yöneticilerinin (müdür ve müdür yardımcılan) görüşlerini alarak ortaya koymak üzere yapılmıştır. Bu amaçla; ilköğretim okulu yöneticilerine iki bölümden oluşan bir anket uygulanmıştır. Anketin birinci bölümü kişisel bilgilerden, ikinci bölümü ise Toplam Kalite Yönetimi ile ilgili önermelerden oluşmaktadır. TKY ile ilgili bölümde TKY'nin“Kalite Anlayışı”,“Müşteri Memnuniyeti”,“Kalite Kontrol”, Yöneticinin Rolü“ ve ”örgütsel Boyut“ unu belirten toplam 41 önerme bulunmaktadır. Araştırmada her ne kadar Konya ili merkez ilçelerinde bulunan bütün ilköğretim okullarının tamamı evren olarak hedef lendiyse de toplam 120 okuldan sadece 105 okula ulaşılmıştır. Anket uygulaması ile Konya ili merkez ilçelerinde 2001-2002 eğitim öğretim yılında açık bulunan ilköğretim okullarında görev yapan 265 yöneticinin görüşüne başvurulmuştur. Toplanan verilere, frekans dağılımı, ortalama, standart sapma ve varyans analizi teknikleri uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda; 1. İlköğretim okulu yöneticilerinin TKY ile ilgili önermelere ”Tam " seviyede katıldıkları görülmüştür. 2. İlköğretim okulu yöneticilerinin TKY'ye ilişkin görüşleri arasında müdür veya müdür yardımcısı olmalarına göre 0,05 önem seviyesinde anlamlı fark bulunmamıştır.IV 3. ilköğretim okulu yöneticilerinin eğitim durumuna, meslekteki ve yöneticilik görevindeki kıdemine göre bazı önermeler için 0,05 önem seviyesinde anlamlı fark tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This observation has been made to maiming to put on the table the possibility of application of Total Quality Management (TQM) in the elementary education schools which is the initial step of education efforts by taking in to consideration of school managers and assistant managers. For this as two section of inquiries addressed to the managers of elementary schools. First section of this enquiry formed by personal questions and second is formed by proposals on Total Quality Management (TQM). The second section which related to TQM is consist of totally 41 proposals which are define TQM.“Quality understanding”and“customer satisfaction”and“quality control”and manager's role“ and ”organisational aspect“. However, it was planned to reach totally 120 schools in Konya province and its central townships, only 105 schools are representing the universe is taken into consideration. Totally 260 managers who works in the schools in Konya and its townships in the Educating Year of 2001 - 2002 was interviewed for this work. Various analysis and standard deviation and median and frequency distribution techniques have been used for data collection. At the result of this analysis : 1 - It has been that the elementary schools managers have participated in the proposals concerning TQM at the ”whole" level.VI 2 - Sensitive difference in the significant level of the 0.05 has not been found manager or assistant between the views of managers concerning TQM. 3 - Sensitive difference in significant level of the 0.05 has been established for some proposals in view of education level, professional and administrative services of the administrators of elementary schools.