İşletmelerde kriz yönetimi ve uygulamaya ilişkin bir model önerisi
- Tez No: 134028
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞE SONGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
108 ÖZET Genel anlamıyla kriz; düzgün olmayan, ekonomik, sosyal, teknolojik, yönetim vb. gibi konularda reform gerektiren istikrarsız bir durumdur. Bir işletmenin rutin sistemini bozan ve aniden ortaya çıkan herhangi bir ani durum olarak ta tanımlanabilir. Son yıllarda dünyayı etkisi altına alan hiper rekabet rüzgarları Türkiye'yi de etkisi altına almıştır. Eskiden olduğu gibi, kitle üretimi çerçevesinde işletmelerin her ürettiklerini satabilmeleri zordur. Artık pazar savaşı sadece ülke içinde değil, global olarak dünya genelindedir. İşletmecilik dünyası dinamik bir yapıya dönüşmüştür. Bu dinamizmin gerisinde kalan ve ayrıca karşılarına çıkabilecek teknolojik ve kültürel değişimler, yasal tedbirler, kalifiye personel sıkıntısı, makina ve bilgisayar sistemindeki aksaklıklar, doğal afetler vb. kriz durumlarına hazırlıksız olmanın sonucunda krize anında müdahale edemeyen işletmelerde normal düzen bozulmakta ve kriz sürecine girilmektedir. Kriz yönetimini ciddiye almayan işletmelerin de bunu pahalıya ödedikleri görülmektedir. Bu yüzden işletmeler kriz yönetim sistemini öğrenip benimseyerek, alışılmamış durumların meydana getirdiği zararları minimuma indirmeli, hatta kriz ile birlikte ortaya çıkan yeni fırsatlardan yararlanabilmelidirler. Krizin nedeni ne olursa olsun iyi bir işletme yönetimi krizi tahmin edebilir ve krize karşı yönetim yapısını hazırlayabilir. Bu önlemlere rağmen işletme krize yakalanmışsa, bu kez kriz zamanı yönetim tedbirleri uygulanarak, fazla dağılmadan krizden kolay ve kısa sürede çıkılabilir. Kriz geçtikten sonra ise yeni duruma göre yapılanma politikası izlenebilir. Bu doğrultuda bu çalışmada, iyi bir işletme yönetiminin krizi tahmin edebileceği, krize karşı yönetim yapısı hazırlayabileceği görüşünden yola çıkılarak çalışma, üç bölümde ele alınmıştır.109 Birinci bölümde krizin tanımı, türleri, nedenleri, özellikleri, şiddeti, olumlu ve olumsuz sonuçları ile kriz ve kriz yönetimi süreci konularına değinilmiştir. Çalışmanın özünü oluşturan ikinci bölümde, kriz dönemindeki işletme yönetimi üç boyutta incelenmiştir. İlk kısımda kriz öncesi işletme yönetim yapısının, krize kolay cevap verebilecek şekilde oluşturulması önerilmektedir. İkinci kısımda kriz zamanı işletme yönetimi, üçüncü kısımda ise kriz sonrası işletme yönetimi incelenmiştir. Üçüncü bölümde, konunun pekiştirilmesi açısından, krizi yönetip, kalıcı olmayı başarmış, Procter&Gamble, Johnson&Johnson, Pepsi Co ve Bank of America gibi işletmelerin çeşitli nedenlerin etkisiyle düştükleri krizler ve kriz yönetimini uygulamaları sayesinde başarıya ulaşmaları anlatılmıştır. Ayrıca uygulama çalışması olarak, ülkemizde gıda sektöründe faaliyet gösteren 17 işletmeden sağlanan veriler yardımıyla bu sektöre yönelik bir kriz yönetim modeli oluşturulmaya çalışılmıştır. Uygulama çalışması ile ilgili olarak; yapılan ön araştırmalar ve gerçekleştirilen firma görüşmeleri sonucunda, gıda sektöründe faaliyet gösteren hiçbir işletmenin yazılı bir kriz yönetim modeli bulunmadığı saptanmıştır. Bu noktadan hareketle; gıda ürünleri imalatçısı bir işletmeyi, krize götürebilecek unsurların neler olabileceği oluşacak potansiyel krizlere nasıl yaklaşılması gerektiği, bu krizden hangi grupların etkilenebileceğini ve bu krizlere ilk etapta ne tür çözümlerle yaklaşılması gerektiğini gösteren bir model önerisi oluşturulmuştur. Modeldeki izlenecek yol doğrultusunda, işletmelerin kendi mevcut durumlarını dikkate alarak, daha ayrıntılı bir kriz yönetim planı düzenleyebilecekleri düşünülmektedir. Önerilen modelin uygulanabilirliği, modelde belirtilen potansiyel kriz durumlarının gerçekleşmesi ile işletmelerin kriz yönetim modelini uygulayabilme kabiliyetine bağlı olduğundan mümkün olamamaktadır.
Özet (Çeviri)
110 ABSTRACT In general crisis is an unstable situation that requires reform on economic, social, technological, administrative issues that have been corrupted. It can also be identified as any urgent situation that corrupts the routine system of an enterprise. The winds of the hyper competition that have effected the world in recent years have also effected Turkey. As it was before; in the framework of mass production it is difficult for the enterprises to sell whatever they produce. Market war is not domestic anymore, it is global. World of management has turned into a dynamic structure. In the enterprises that remain behind this dynamism and that can not immediately respond to the crisis as a result of being unprepared to situations such as technological and cultural changes, legal cautions, problem of qualified personnel, trouble in the machinery and computer systems and natural disasters; the normal order is corrupted and the process of crisis begin. It is observed that the enterprises that do not take the crisis management system seriously, pay the high cost for it. This is why the enterprises should minimize the damages of unexpected situations and even more, they should make use of the opportunities that come along with the crisis by learning and adopting the crisis management system. Whatever the reason for a crisis is; a good enterprise administration may be able to predict the crisis and prepare the administrative structure against for it. If the crisis comes out despite these precautions, then by implementing the crisis management measures the crisis may be overcome easily and in a short period without being spread.After the crisis is overcome, the policy of formation according to the new situation may be followed. In this direction, this study has been considered in three parts from the point of view that a good enterprise administration may predict the crisis and prepare the administrative structure for it.Ill In the first part, it is referred to the definition of types, reasons, specifications, severity and the positive and negative results of crisis and the process of crisis management. In the second and core part of the study, the enterprise administration during the period of crisis has been examined in three dimensions. In the first part it is recommended that the enterprise administration structure before the crisis should be formed in such a way that it would be able to easily respond to crisis. In the second part, the enterprise administration during crisis is examined and in the third part, the enterprise administration after the crisis is examined. In the third part of the study, to emphasize the subject the enterprises- Procter & Gamble, Johnson&Johnson, Pepsi Co and Bank of America- that have succeded to remain by managing the crisis, and the crisis that they have been subject to as a result of different reasons and how they overcame these crisis by implementing the crisis management system is explained. In addition as practical study; with the help of the data required from 17 enterprises in the food sector in our country, a crisis management model has been created for this sector. Regarding to the practical study, as a result of the research and the interv iews with the firms, it is observed that none of the enterprises operating in the food sector has a written model for crisis management. From this point, a model which shows the types of ways to respond to a crisis at first stage, that groups can be effected by this crisis and how the potential crisis should be approached and what are the elements that lead to crisis is proposed to an enterprise of food production. In the model it is considered that the enterprises will organize a more detailed plan of crisis management by taking into consideration of their present situations.The applicability of the proposed model is not possible since it depends on the occurence of potential situations of crisis described in the model and the capacity of the enterprises to implement the crisis management model.