Türbülant akışkan yatakların hidrodinamiği ve katı sürüklenmesi
Hydrodynamic and elutriation studies in turbulent fluidized beds
- Tez No: 134054
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR ZÜHTÜ UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
TÜRBÜLANT AKIŞKAN YATAKLARIN HİDRODİNAMİĞİ VE KATI SÜRÜKLENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Naime BOZKURT GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2003 ÖZET Kabarcıklı akışkanlaşma ile sirkülasyonu! akışkan yataklar arasındaki bir rejimde çalışan türbülant akışkan yatakların hidrodinamik yapısı ve katı sürüklenmesi incelenmiştir. Kolon performansını artırmak için kolonun üst kısmına engelleyici levhalar yerleştirilmiş ve böylece katı faz iç döngüsü arttırılmıştır. Deneysel çalışmalar, 0,13x0,13m kare kesitli ve 1,42 m toplam yüksekliğindeki pleksi-glas bir kolon kullanılarak yapılmıştır. Deneylerde partikül yoğunlukları sırasıyla 2601 ve 2536 kg/m3 olan 323 ve 400 um boyutlarında döküm kumu kullanılmıştır. Kolon boyunca yerleştirilen fiber-optik problar ile kolondaki eksenel ve radyal partikül konsantrasyon dağılımları belirlenmiştir. Kolonun üst kısmında yapılan yapısal değişiklik sonucunda, aktif kolon hacminde tutulan katı miktarında artış gözlenmiştir. Radyal yönde homojen bir katı dağılımı elde edilmiştir. Kolon boyunca ölçülen basınç kaybında partikül boyunun önemli olmadığı fakat statik yatak yüksekliğinin etkili olduğu bulunmuştur. Kolondaki toplam basınç kaybında gözlenen salınımların bilgisayar yardımıyla saptanan standart sapmalarının değerlendirilmesi sonunda, türbülant akışkan yatak rejiminin incelen partiküller için yaklaşık 0,9 m/s hızında başladığı belirlenmiştir. Kesikli sistem kullanılarak yapılan katı sürüklenmesi deneylerinde, gaz hızına göre iki bölgeli bir performans elde edilmiştir. Bu rejimler arasındaki geçiş 1,45 m/s gaz hızı değerinde gözlenmiştir. Bu kritik geçiş hızlarından düşük ve yüksek bölgelerde hesaplanan sürüklenme hız katsayıları için korelasyonlar geliştirilmiştir. Bilim Kodu : 603.01.01 Anahtar Kelimeler : Türbülant akışkanlaşma hidrodinamiği, partikül konsantrasyon dağılımı, katı sürüklenme katsayısı Sayfa Adedi : 149 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. B. Zühtü UYSAL
Özet (Çeviri)
HYDRODYNAMIC AND ELUTRIATION STUDIES IN TURBULENT FLUIDIZED BEDS (M. Sc Thesis) Naime BOZKURT GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 2003 ABSTACT Hydrodynamics of turbulent fiuidization which is a regime between bubbling and fast fiuidization, and solid elutriation from turbulent fluidized beds were studied. Performance of the system and internal circulation of solids were improved by preventing solids to be carried out by the baffles placed in upper part of column. All experiments were performed using a plexy-glass column which has 0.13x0.13 m square cross-section and 1.42 m total height. Particles used in the experiments were 323 and 400 um in size with densities 2601 and 2536 kg/m3, respectively. Axial and radial profiles of particle concentration in the column were determined by fiber-optic probes. An increase was observed in solid concentration at the upper part of the column due to the presence of baffles. Uniform distribution of solids was observed in radial direction. It was found that particle size was not effective but static bed height was the most important factor on pressure drop. By assessment of the experimental data for standard deviation observed in the pressure drop, evaluated on line by a computer, it was determined that turbulent fiuidization regime started at a velocity around 0.9 m/s for the particles employed in this work. A two-stage mechanism with respect to gas velocity was observed in batch particle elutriation experiments. The critical transition velocity between these two stages was found as 1.45 m/s. Correlations were developed for the elutriation rate constants for high and low gas velocity ranges. Science code : 603.01.01 Key words : Turbulent fiuidization hydrodynamics, particle concentration profiles, solid elutriation coefficient Page number : 149 Advisor : Prof. Dr. B. Zühtfi UYSAL