Benzinli bir motora manyetik alan yaratıcı aparatlar monte edilerek performans ve emisyon davranışının incelenmesi
Performance and emission behavior analyze on fuel system of gasoline engine with the installation of magnetizer
- Tez No: 134055
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİ YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
BENZINLI BİR MOTORA MANYETİK ALAN YARATICI APARATLAR MONTE EDİLEREK PERFORMANS VE EMİSYON DAVRANIŞININ İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Selim Emre USTA GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2003 ÖZET Manyetik alan yaratıcı aparatların yakıt içindeki hidrokarbon zincirlerini parçalayarak, para hidrojenin daha yüksek enerjili orto hidrojene dönüşümüne yardımcı oldukları iddia edilmektedir. Manyetik alan yaratıcı aparatların etkisiyle meydana gelen bu dönüşüm sayesinde yanma verimliliğinin arttığı egzoz emisyonlarının ve yakıt tüketiminin azaldığı ve motor performansının arttığı öne sürülmektedir. Bu çalışmada benzinli bir motorun yakıt borusu üzerine monte edilen manyetik alan yaratıcı aparatın motor performansına ve egzoz emisyonlarına etkisi incelenmiştir. Deneylerde 4 zamanlı, 4 silindirli, buji ateşlemeli, karbüratörlü Ford marka motor kullanılmıştır. İlk olarak motora manyetik alan yaratıcı aparat monte edilerek farklı ateşleme avansı değerlerinde (4°, 6°, 8°, 10°) motor performansı ve egzoz emisyonları incelenmiştir. Daha sonra manyetik alan yaratıcı aparat sökülerek farklı ateşleme avansı değerlerinde (4°, 6°, 8°, 10°) motor performansı ve egzoz emisyonları incelenmiştir. Motor performansı deneyleri tam açık gaz kelebeği konumunda yapılmıştır. Manyetik alan yaratıcı aparattı ve manyetik alan yaratıcı aparatsız olarak elde edilen sonuçlar 4°, 6°, 8° ve 10° ateşleme avansı değerlerinde karşılaştırmalı grafikler halinde verilmiştir. Egzoz emisyonlarının davranışı belirlemek için yapılan deneylerde ise manyetik alan yaratıcı aparattakılı olarak motor 2400 dev/dak sabit hızda çalıştırılmış ve %100-%0 (yüksüz) konuma kadar %20 yük aralıklarında katalitik konvertör öncesinde ve katalitik konvertör sonrasında 4°, 6°, 8° ve 10° ateşleme avansı değerlerinde ölçümler yapılmıştır. Daha sonra manyetik alan yaratıcı aparat sökülerek ölçümler tekrarlanmıştır. Elde edilen sonuçlar karşılaştırmalı grafikler halinde verilmiştir. Ayrıca, katalitik konvertörün dönüştürme verimi incelenmiştir. Sonuçlar grafikler halinde verilmiştir. Manyetik alan yaratıcı aparat incelenen ateşleme avansı değerlerinde (4°, 6°, 8°, 10°) motor performans parametrelerine azaltıcı ve artırıcı yönde etki etmiştir. Manyetik alan yaratıcı aparatın bu etkisinin sürekli yönde olmadığı belirlenmiştir. Manyetik alan yaratıcı aparat CO ve HC emisyonlarına incelenen ateşleme avansı değerlerinde (4°, 6°, 8°, 10°) azaltıcı ve artırıcı yönde etki etmiştir. Bilim Kodu : 625.05.03 Anahtar Kelimeler : İçten yanmalı motor, manyetik alan yaratıcı aparat, egzoz emisyonu Sayfa Adedi : 131 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Nuri YÜCEL
Özet (Çeviri)
Ill PERFORMANCE AND EMISSION BEHAVIOR ANALYZE ON FUEL SYSTEM OF GASOLINE ENGINE WITH THE INSTALLATION OF MAGNETIZER (M.Sc. Thesis) Selim Emre USTA GAZI UNIVERSITY INSTTTUDE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 2003 ABSTRACT It is claimed that para hydrogen chains are converted to more energetic ortho hydrogen in the fuel with the aid of magnetizer. It is suggested that this conversion increases the engine efficiency and performance, decreases the exhaust emissions and fuel consumption with the conversion occurred by the effect of the magnetizer. In this study effect of magnetizer (which was installed on the gasoline engine fuel line) on engine performance and exhaust emission was investigated. In this experiment four stroke, four cylinders, spark ignition, carburetor Ford engine was used. At first magnetizer (magnetic field generator equipment) was installed on the engine and engine performance, exhaust emission values tested with different ignition advanced values (4°, 6 °, 8 °, 10°). Than magnetizer was removed from the engine and engine performance, exhaust emission values tested with different ignition advanced values (4°, 6 °, 8 °, 10 °). Engine performance tests were performed with full throttle condition. Test results with magnetizer and without magnetizer were printed as compared graphics with ignition advanced values (4°, 6°, 8°, 10°). In the test for determining the behavior of the exhaust emissions, engine with magnetizer was run at 2400 rpm steady speed and measurements for exhaust emissions at 4 °, 6 °, 8 °, 10 ° ignition advanced values performed both before and after catalytic converter between 100% - 0% (idle) with 20% loaded steps.IV Afterwards measurements were repeated without magnetizer. Recorded results were printed as compared graphics. Also efficiency of the catalytic converter was investigated and results were printed as compared graphics. At the ignition values (4°, 6°, 8°, 10°), magnetizer caused both an increase and a decrease on the parameters of engine performance. It was determined that this effect of magnetizer was not a continuous trend. At the ignition values (4°, 6°, 8°, 10 °), the effect of magnetizer on CO and HC emissions was both increasing and diminishing. Science code : 625.05.03 Keywords : Internal combustion engine, magnetizer, exhaust emission Page Number : 131 Adviser : Prof. Dr. Nuri YÜCEL