İçten yanmalı motorlarda yakıta manyetik alan uygulamasının yakıt ekonomisine ve egzoz emisyonuna etkisi
The effect of fuel magnetic field application on fuel economy and exhaust emissions in internal combustion engines
  1. Tez No: 672708
  2. Yazar: ÖMER FARUK DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TARKAN KOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
İçten yanmalı motolarda motor performans parametrelerini iyileştirmek, yakıt tüketimini ve istenmeyen egzoz emisyonlarını azaltmak oldukça önemlidir. Hem çevreye hemde insan sağlığına zarar veren istenmeyen egzoz gazlarının düşürülmesi genel olarak motorda iyi bir yanmanın oluşmasına bağlıdır. Bu tez çalışmasında dört zamanlı tek silindirli enjeksiyonlu, benzinli bir motorun yakıt hattına manyetik alan uygulanarak yanma verimliliği arttırılmaya ve istenmeyen egzoz gazları azaltılmaya çalışılmıştır. Manyetik alan oluşturmak için yakıt hattı üzerine üç farklı mesafede neodimyum mıknatıslar yerleştirilmiştir. Mıknatısların yakıt hortumu içerisinde 1850 Gauss gücünde bir manyetik alan oluşturması sağlanmıştır. 2000, 2500 ve 300 d/dk motor devirlerinde ayrı ayrı manyetik alan deneyleri gerçekleştirilmiştir. Yapılan deneylerde 1850 Gauss manyetik alan gücünde 3000 d/dk' da istenmeyen gazlardan HC, CO ve CO2 miktarında sırasıyla %22.06, %21.2 ve %25.9 oranında azaldığı ve hava-yakıt karışmınında %33.07 oranında arttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is very important to improve engine performance parameters and reduce fuel consumption and unwanted exhaust emissions in internal combustion engines. The reduction of unwanted exhaust gases that harm both the environment and human health generally depends on the formation of a good combustion in the engine. In this thesis, it was tried to increase the combustion efficiency and reduce the unwanted exhaust gases by applying a magnetic field to the fuel line of a four-stroke, single-cylinder, gasoline engine. Neodymium magnets were placed on the fuel line at three different distances to create a magnetic field. The magnets are allowed to create an 1850 Gauss magnetic field in the fuel hose. Magnetic field experiments were carried out separately at engine speeds of 2000, 2500 and 300 rpm. In the experiments performed, it was determined that the amount of unwanted gases HC, CO and CO2 decreased by 22.06%, 21.2% and 25.9%, respectively, and the air-fuel mixture increased by 33.07% at 3000 rpm at 1850 Gauss magnetic field strength.