Pozitron emisyon tomografisi (PET)
Positron emission tomography
- Tez No: 134062
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN KORU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
POZİTRON EMİSYON TOMOGRAFİSİ (PET) (Yüksek Lisans Tezi) Ceyda KARABÜBER GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2003 ÖZET PET (Pozitron Emisyon Tomografisi), vücuda, zararsız radyoaktif izleyiciler enj ekte edilerek, üç boyutlu görüntü veren bir teşhis metodudur. PET taramaları genellikle kanserler, beyin fonksiyonlarının düzensizlikleri ve kalp hastalıklarının teşhisinde kullanılır. PET, radyoaktif bir görüntüleme yöntemidir. 1951'de pozitron yaymlayıcılar, tıbbi görüntülemede kullanılmak üzere potansiyel maddeler olarak üretilmiştir, ancak 1960'lara kadar kullanılamamıştır. PET, psikolojik ya da metabolik fonksiyonların hassas ölçümlerine imkan tanır. Pozitron yayan radyoaktif çekirdeklerin avantajı, bunların 11C 13N ve l5O gibi insan vücudunda yaygın olarak bulunan elementlerin izotopları olmasıdır. Böylece bu maddeler, metabolizmayı değiştirebilecek herhangi bir yabancı madde bırakmaksızın güvenilir olarak kullanılabilen organik moleküllerdir. Bu pozitron yayımlayıcılar genellikle kısa ömürlü radyoizotoplar olduğundan, üretildikleri siklotronun yakınında kullanılmalıdırlar. Bilim Kodu : 404.04.01 Anahtar Kelimeler : PET, Tomografi, Görüntüleme metodu, Pozitron fiziği Sayfa Adedi : 33 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Hüseyin KORU
Özet (Çeviri)
11 POSITRON EMISSION TOMOGRAPHY (M. Sc. Thesis) Ceyda KARABÜBER GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2003 ABSTRACT PET is a noninvasive diagnostic test that takes three dimensional images of human tissue using relatively harmless radioactive tracers injected into the body. PET is a radionuclide imagination method. In 1951, positron emitters were suggested as potential substances to be used in medical imaging, but they were not in use until 1960's. PET allows in vivo (alive) measurements of physiological and metabolical functions and processes such as brain activation which is impossible to measure otherwise. The advantage of the positron emitting radionuclides is that they are the radioisotopes of the most common elements in the human body. (i.e, X1C, 13N, 150) Thus, these materials can be safely used to label organic molecules without leaving any artifacts which may modify the metabolism. The drawback of using positron emitters is that they are generally very short-lived radioisotopes so they have to be used in a cyclotron nearby. Science code Key words Page number Adviser 404.04.01 PET, Tomography, Imagination method, Positron physics 33 Prof. Dr. Hüseyin KORU