Kurumsal kaynak planlama (ERP) ve Türkiye'deki uygulamaları
Enterprise resource planning (ERP) and its implementations in Turkey
- Tez No: 134061
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL TOKLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
KURUMSAL KAYNAK PLANLAMA (ERP) ve TÜRKİYE'DEKİ UYGULAMALARI (Yüksek Lisans Tezi) MUSTAFA FATİH YEGÖL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2003 ÖZET Bu çalışmada, kurumların tedarikten, dağıtıma kadar tüm iş süreçlerin bütünleşik bir veri/bilgi yönetim sistemi desteğiyle yönetmesin sağlayan geniş kapsamlı ve modüler yapıya sahip bir yazılım paketi olarak tanımlanabilecek Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) sistemler detaylı bir şekilde tanıtılmış ve bu sistemlerin Türkiye'deki uygulamaları incelenmiştir. Türkiye'de ERP sistemi kurmuş ya da kurmakta olan kurumlardan bir anket çalışması yardımıyla veri toplanarak, Türkiye'deki kurumların ERP sistemlerine bakış açıları, bu sistemden beklentileri, bu sistem sayesinde elde ettikleri kazanımlar ortaya konmaya çalışılmıştır. Cevabı aranan diğer konular, ERP sistemlerinin kurulumu ve işletilmesi esnasında karşılaşılan güçlükler ile ERP'nin dezavantaj olarak nitelendirilebilecek yönleridir. Bunların dışında, ERP'nin dünyadaki uygulamaları ve ERP'nin geleceğine ilişkin eğilimler hakkında da bilgiler sunulmuştur. Bilim Kodu : 605.02.03 Anahtar Kelimeler : Kurumsal Kaynak Planlama, İşletme Kaynakları Planlaması, ERP, MRPII, Türkiye'de ERP Sayfa Adedi : 1 1 0 (ekler dahil 1 36) Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Bilal Toklu
Özet (Çeviri)
ENTERPRISE RESOURCE PLANNING (ERP) and ITS IMPLEMENTATIONS IN TURKEY (M. Sc. Thesis) MUSTAFA FATİH YEGÜL GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2003 ABSTRACT In this study, Enterprise Resource Planning (ERP) systems, which can be defined as a company-wide modular software package that enables enterprises to manage all their work processes with the support of a data/information management system, have been introduced in detail and implementations of these systems in Turkey have been examined. With the help of data collected by means of a survey study from enterprises in Turkey, which have set up or are currently setting up ERP systems, the approach of enterprises in Turkey to ERP, expectations of them from ERP and their benefits from ERP have been analyzed. Besides, the problems encountered during the ERP system installation and operation, and the aspects of ERP that can be considered as disadvantages are among the issues that were clarified. Implementation of ERP in the world and the trends about the future of ERP are also discussed. Science Code : 605.02.03 Keywords : Enterprise Resource Planning, ERP, MRPII, ERP in Turkey Number of Pages : 110 (136 including attachments) Advisor : Prof. Dr. Bilal Toklu