Boşluklu perde-çerçeve sistemlerin sonlu elemanlar metodu ile gerilme analizi
Stress analyses of shear wall-frame structures using finite element method
  1. Tez No: 134106
  2. Yazar: BAHADIR ALYAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TEKİN GÜLTOP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
BOŞLUKLU PERDE - ÇERÇEVE SİSTEMLERİN SONLU ELEMANLAR METODU İLE GERİLME ANALİZİ (Yüksek Lisans Tezi) Bahadır ALYAVUZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 2003 ÖZET Düzlemsel elastisite problemlerinin sayısal olarak çözümlenmesi amacıyla üçgen elemanlar kullanan bir sonlu elemanlar programı geliştirilmiştir. Bu program herhangi bir geometri için otomatik olarak üçgen sonlu elemanlar oluşturabilmekte ve kullanıcı kısmi sıklaştırma yapabilmektedir. Program ile boşluktu perde, perde - çerçeve sistemlerinin deformasyon ve gerilme hesaplanma sayısal çözümlemesi gerçekleştirilmiştir. Bulunan değerler mühendislik alanında yaygınlıkla kullanılmakta olan bir sonlu elemanlar programı ile karşılaştırılmış ve sunulmuştur. Bilim Kodu : 959 Anahtar Kelimeler : Perde duvar, Sonlu elemanlar, Üçgen eleman Sayfa Adedi : 81 Tez Yöneticisi : Doç.Dr.Tekin GÜLTOP
Özet (Çeviri)
11 STRESS ANALYSES OF SHEAR WALL - FRAME STRUCTURES USING FINITE ELEMENT METHOD (MLSc Thesis) Bahadır ALYAVUZ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AN» TECHNOLOGY May 2OT3 ABSTRACT A program for finite dement analyses is developed t© ünd numerical solutions of plane elasticity problems. The program generates triangular meshes automatically and the user can refine the mesh tocaBy. Shear wall with openings and shear wall - frame interaction problems are analysed. DeformatioBs and stresses are compared with a widely used general finite element analysis software. "Science Code : 959 Key Words : Shear wall, FEM, Triangular element Page Number : 81 Adwsor : Assoc ProL TeMn GfiLTQP