Elektro erozyon ile işlemede işleme parametrelerinin yüzey pürüzlülüğüne etkisinin deneysel incelenmesi
Experimental investigation on the effect of machining parameters on surface roughness in electrical discharge machining
- Tez No: 134111
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN COĞUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
ELEKTRO EROZYON İLE İŞLEMEDE İŞLEME PARAMETRELERİNİN YÜZEY PÜRÜZLÜLÜĞÜNE ETKİSİNİN DENEYSEL İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Zafer Emre ERGÜN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2003 ÖZET Bu çalışmada, Elektro-Erozyon ile İşleme yöntemimde, işparçası yüzey pürüzlülüğü,- işparçası işleme hızı, elektrot aşınma hızı, bağıl aşınma, krater geometrisi ve işparçası mikro sertlik değişimi gibi temel performans çıktılarının işleme parametreleri ile gösterdiği değişim deneysel olarak incelenmiştir. Bu amaçla prizmatik çelik işparçası, silindirik bakır elektrot ve gazyağı dielektrik kullanılarak değişik dielektrik sıvı uygulama yöntemleri (püskürtme, emme ve statik), boşalım akımları ve vurum süreleri koşullarında işleme deneyleri yapılmıştır. Yapılan deneyler neticesinde, kullanılan işleme parametrelerinin ve dielektrik sıvı uygulama yöntemlerinin, işparçası yüzey pürüzlülüğü, krater geometrisi, işparçası işleme hızı ve elektrot aşınma hızı üzerinde etkili olduğu görülmüş ve elde edilen sonuçlar tartışılmıştır. Bilim Kodu : 625.01.04 Anahtar Kelimeler : elektro erozyon ile işleme, yüzey pürüzlülüğü işleme hızı, elektrot aşınması, krater çapı. Sayfa Adedi : 94 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Can ÇOĞUN
Özet (Çeviri)
11 EXPERIMENTAL INVESTIGATION ON THE EFFECT OF MACHINING PARAMETERS ON SURFACE ROUGHNESS IN ELECTRICAL DISCHARGE MACHINING (M.Sc Thesis) Zafer Emre ERGÜN GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2003 ABSTRACT In this study, maim machining performance outputs, namely, workpiece surface roughness, workpiece removal rate, electrode wear rate, relative wear, geometry of crater and variation of workpiece micro hardness were experimentally investigated with the varying machining parameters in electrical discharge machining. The machining tests were conducted by using prismatic steel workpiece and cylindrical copper electrodes with kerosene dielectric under different application conditions (flushing, suction and static) and varying discharge current and pulse duration settings. The experiments have shown that machining p arameters a nd d ielectric a ppiication c onditions w ere e ffective o n workpiece surface roughness, crater geometry, workpiece removal rate and electrode wear rate. Science Code : 625.01.04 Keywords ; electrical discharge machining, surface roughness, maehtoiug rate, electrode wear, erater diameter. Page Nwmber : 94 Adviser : Prof. Dr. Can ÇO?UN