Kurumsal kaynak planlama yazılımlarının kalite özgüllüklerinin belirlenmesi
Specifying quality characteristics of enterprise resources planning softwares
- Tez No: 134112
- Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ KUTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
KURUMSAL KAYNAK PLANLAMA YAZILIMLARININ KALİTE ÖZGÜLLÜKLERİNİN BELİRLENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Ali Orhan AYDIN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 2003 ÖZET Endüstriyel pazar şartlarının değişmesi sonucunda zorlu rekabet ile karşı karşıya kalan imalat sistemleri pazarın ihtiyacını karşılayabilmek için çözüm arayışına girmiş ve tüm organizasyonun kaynaklarının birlikte planlamasını sağlayabilecek bütünleşik bir sistem yani Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) fikri doğmuştur. Organizasyonun ve sürecin yeniden yapılandırılmasında kurum çapında uygulama ile ilgili güçlükler ERP sistemlerine geçiş için alınan riski çok yükseltmektedir. ERP sistemlerinin maliyetinin, zaman gereksiniminin ve işgücü yatırımlarının yüksekliği karşısında alınan riski azaltabilmek için ERP sistemlerinin geliştirilmesi safhasında kullanıcı beklentilerinin doğru belirlenmesi ve kullanıcıların da yazılım ürününü satın almadan önce sağlıklı değerlendirmesini sağlayacak bir yazılım kalitesi özgüllükleri seti kullanıcı bakış açısı ile oluşturulmaya çalışılmıştır. Bilim Kodu 605.02.02 Anahtar Kelimeler : Kurumsal Kaynak Planlama, Yazılım Kalitesi, Yazılım Kalitesi Özgüllükleri Sayfa Adedi 118 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Fevzi KUTAY
Özet (Çeviri)
SPECIFYING QUALITY CHARACTERISTICS OF ENTERPRISE RESOURCE PLANNING SOFTWARES (M.Sc. Thesis) Ali Orhan AYDIN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May 2003 ABSTRACT As a result of the change in the industrial market conditions, manufacturing firms that became face to face with hard competition, start seeking solutions in order to satisfy the demand of the market and the idea of Enterprise Resource Planning which is able to plan all the resources of the firms in an integrated way was born. Because of the difficulties in restructuring the organization and the processes, it becomes much more difficult to implement ERP systems. For ERP software developers in the beginning of the software development phase and for ERP software purchasers before purchasing an ERP software, it is necessary to determine quality of ERP softwares correctly according to users' view, in order to minimize risk taken because of high cost and time requirements and labor investments of ERP systems so it is aimed to constitute a set of software quality characteristics for ERP softwares. Science Cods : 605.02.02 Keywords : Enterprise Resourees Planning, Software Quality, Software Quality Characteristics Page Number 118 Adviser : Prof. Dr. Fevzi KUTAY