Elektroerozyon ile işlemede (EDM) bazı işleme parametrelerinin kimi performans kriterleri üzerindeki etkisinin belirlenmesi
Determination of the some electric discharge machining (EDM) parameters effects on performance criterions
  1. Tez No: 134197
  2. Yazar: YUSUF KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK HALKACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ELEKTRO EROZYON İLE İŞLEMEDE (EDM) BAZI İŞLEME PARAMETRELERİNİN KİMİ PERFORMANS KRİTERLERİ ÜZERİNDEKİ ETKİSİNİN BELİRLENMESİ Yusuf KESKİN Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Endüstri Mühendisliği A.B.D. Danışman : Doç.Dr. H. Selçuk HALKACI 2003, 40 Sayfa Jüri : Doç.Dr. H. Selçuk HALKACI Doç.Dr. Ahmet PEKER Yrd.Doc.Dr. Orhan ENGİN Alışılmamış imalat yöntemleri arasında yer alan Elektro erozyon ile işleme yöntemi (EDM) özellikle kalıpçılıkta kullanılan bir üretim yöntemi olup ülkemiz sanayinde de son yıllarda yaygınlaşmaya başlamıştır. EDM'de en önemli kalite göstergesi olan yüzey pürüzlülüğü bu çalışmada öncelikli olarak irdelenirken talaş kaldırma ve takım aşınması kalitelerinin de yapılan deneyler ile bulunabilirliği araştırılmıştır. Deneysel çalışmalardan sonra deney tasarımı ve regrasyon analizi yöntemleri ile yüzey pürüzlülüğü için, verilerle, büyük oranda örtüşebilen bir bağıntı bulunurken, diğer iki kalite göstergesi için kabul edilebilir bağıntılar bulunamamıştır. Son yıllarda literatürde yapılan çalışmalar da bu bulguları destekleyecek tarzda, bu bağıntıların, deney süresi sabit tutulmadığında, deneylerde ele alınan vurum süresi, bekleme süresi ve güç seviyesi parametreleriyle bulunamayacağını ortaya koymuştur. Anahtar Kelimeler : EDM, yüzey pürüzlülüğü, talaş kaldırma, takım aşınması.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MS THESIS DETERMINATION OF THE SOME ELECTRİC DISCHARGE MACHINING (EDM) PARAMETERS EFFECTS ON PERFORMANCE CRİTERİONS Yusuf KESKİN Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Industrial Engineering Supervisor : Assoc.Prof. H. Selçuk HALKACI 2003, 40 Sayfa Jury : Assoc.Prof. H. Selçuk HALKACI Assoc.Prof. Ahmet PEKER Asst.Prof. Orhan ENGİN Electrical Discharge machining (EDM) is a non-traditional production method and widely used in the production of dies. Nowadays in Turkey EDM is widely used. In this study, while surface roughness that is the most important quality factor of EDM is mainly focused on; material removal and tool ware rate are also researched. After the experimental work have been done, by means of the design of experiment and regression analysis methods, the function that is well compatible with experimental data for surface roughness have been found. However, the functions for material removal and tool ware rate could not be found. Because in the experiments machining time is not considered. Recent studies shows that, these functions can not be found with power, pulse time and spark time parameters, unless machining time is thought as a parameter or is constant in the experiments. Key Words : EDM, Surface Roughness, material removal rate, tool wear rate