Klinik amaçlı deri üzerinden elektrikli kas sinir uyarıcı tasarımı ve uygulaması
Design and application of transcutaneous electrical neural stimulator for clinical use
- Tez No: 134113
- Danışmanlar: PROF. DR. İNAN GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
KLİNÎK AMAÇLI DERI ÜZERİNDEN ELEKTRİKLİ KAS SINIR UYARICI TASARIMI VE UYGULAMASI (Yüksek Lisans Tezi ) Mehtap NAİLLİOĞLU GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 2003 ÖZET Bu çalışmada, klinik amaçlı, mikrodenetleyici ile klasik devre elemanlarından ve entegre devrelerden oluşmuş deri üzerinden uygulanan elektrikli bir kas sinir uyarıcı devresi tasarlanmış ve denenmiştir. Klinik Amaçlı DÜEKSU (Deri Üstünden Elektrikli Kas Sinir Uyarıcı) ünitesi, elektroterapide ve nörolojide alternatif yöntem olarak dokuları uyarmak ve kimyasal ilaçlar kullanmadan ağrıları azaltmak ya da tamamen gidermek amacıyla kullanılmaktadır. Çalışma kapsamında, öncelikle TENS etki kuramları, stimulator özellikleri anlatılmıştır. Sonra TENS yöntemleri, uygulanışı ve gerçekleştirilen bazı örnek TENS devreleri hakkında bilgi verilmiştir. Sonrasında da cihazın devre şeması ve sistem yazılımına ait detaylar verilmiştir. Klinik Amaçlı DÜEKSU ünitesinde, mikrodenetleyici ile çıkış sinyalini sürekli, kesikli burst (darbe paketçiği) ve de modüleli modülasyonda seçmek mümkündür. Aynca frekans, darbe süresi ve darbe genliği de mikrodenetleyici limitleri içinde ayarlanabilmektedir. Çalışmanın sonunda DÜEKSU ünitesine ait veriler değerlendirilmiş ve ardından sonuç bölümü ile çalışma tamamlanmıştır. Bilim Kodu : 626.04.01 Anahtar Sözcükler : T.E.N.S, deri üstü uyarım, elektrikle kas sinir uyarımı Sayfa Adedi : 99 Proje Yöneticisi : Prof. Dr. İnan Güler
Özet (Çeviri)
DESIGN AND APPLICATION OF TRANSCUTANEOUS ELECTRICAL NEURAL STIMULATOR FOR CLINICAL USE (M. Sc. Thesis ) Mehtap NAİLLİO?LU GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May 2003 ABSTRACT In this study, a transcutaneous electrical neural stimulator device which consist of conventional components and integrated circuits with microcontroller for clinical use is designed and tested. TENS unit for clinical use is used as an alternative method for stimulating the tissues and decreasing or removing completely the pain without chemical drugs at neurology and electrotherapy. In the contents of the study, firstly the theory of affect of TENS, the properties of stimulators are told. Later the information about the methods of TENS, using of TENS and some models of TENS which were made before is given. After that the details of device and system software are described. It is possible to choose the output signal for continuous and intermittent burst and module mode in the TENS unit with a microcontroller. The frequency, pulse duration and pulse amplitude also can be adjust in the limits of the microcontroller. At the end of the study, the data of the TENS unit is evaluated and after that the study is finished with the conclusion. Science Code : 626.04.01 Key Words : T.E.N.S, transcutaneous stimulation, electrical nerve stimulation Page Number : 99 Adviser : Prof. Dr. İnan Güler