Tedarikçi performansının değerlendirilmesi için bir karar destek sistemi
A Decision support system for evaluating the supplier performance
  1. Tez No: 134117
  2. Yazar: TAHSİN ÇETİNYOKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HADİ GÖKÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
TEDARİKÇİ PERFORMANSININ DEĞERLENDİRİLMESİ İÇİN BİR KARAR DESTEK SİSTEMİ (Yüksek Lisans Tezi) Tahsin ÇETİNYOKUŞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 2003 ÖZET Yöneticiler, zamanlarının büyük bir çoğunluğunu karar almak için harcamaktadırlar. Doğru ve tutarlı kararların alınabilmesi, o kararların alınabilmesi için gerekli olan bilgilerin üretilmesi ihtiyacını doğurur. Bu da bilgi sistemlerinin tasarlanmasıyla mümkündür. Karar destek sistemleri (KDS) bir bilgi sistemi olup, özellikle belirsizlik seviyesi yüksek olan kararlar için analitik model(ler) kullanarak karar vericiye destek sağlayan sistemler olarak tanımlanmaktadır. Bu tezde, tedarikçi ilişkileri yönetimi ve tedarikçi performansının değerlendirilebilmesi için kullanıcıya vereceği kararlarla ilgili alternatif durumları üreten bir KDS geliştirilmiştir. Bilim Kodu : 919 Anahtar Kelimeler : Karar destek sistemleri, tedarikçi ilişkileri yönetimi Sayfa Adedi : 102 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Hadi GÖKÇEN
Özet (Çeviri)
A DECISION SUPPORT SYSTEM FOR EVALUATING THE SUPPLIER PERFORMANCE (M.Sc. Thesis) Tahsin ÇETİNYOKUŞ GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May 2003 ABSTRACT Managers spend the most of their times to making decisions. Making correct and consistent decision, depend on producing required information. This is possible by constructing the information systems. Decision support systems (DSS) is an Information system and provide the support to the decision makers for especially decisions with high degree of uncertainity by using analytical model(s). In this thesis, A DSS which produces the alternative situations for user about to make in decision about supplier relationship management and supplier evaluation, is developed. Science Code : 919 Key Words : Decision support systems, supplier relationship management Page Number: 102 Adviser : Assoc. Prof. Dr. Hadi GÖKÇEN