Simetrik nükleer maddenin ve nötron maddesinin dengedeki özellikleri
Equilibrium properties of symmetrical nuclear matter and neutron matter
  1. Tez No: 134240
  2. Yazar: KAAN MANİSA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIZA OĞUL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Doktora Tezi SİMETRİK NÜKLEER MADDENİN VE NÖTRON MADDESİNİN DENGEDEKİ ÖZELLİKLERİ Kaan MANİSA Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik An abilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Rıza OĞUL 2003, 91 Sayfa Jüri: Prof. Dr. Rıza OĞUL Prof. Dr. Hüseyin KORU Prof. Dr. Atalay KÜÇÜKBURSA Doç Dr. Ülfet ATAV Yrd. Doç.Dr. İsmail MARAŞ Bu çalışmada, simetrik nükleer madde ve nötron maddesinin dengedeki özellikleri incelenmiştir. Nükleer madde ve nötron maddesi için parçacık başına düşen toplam enerji, kinetik enerji ve potansiyel enerjinin yoğunlukla değişimi Varyasyonel Monte Carlo yöntemi kullanılarak elde edilmiştir. Çeşitli yoğunluklarda nükleer madde ve nötron maddesinin basınç değerleri hesaplanmıştır. Ayrıca nükleer madde ve nötron maddesi için radyal dağılım fonksiyonları da hesaplanmıştır. Nükleer maddenin denge yoğunluğu po=0.1600 fin“3 bulunmuştur, buna karşılık gelen fermi momentumu da kp=1.33 fm”1 dir. Nükleer maddenin bağlanma enerjisi ise E(p0)= -16.06 MeV olarak elde edilmiştir. Bu çalışmada elde edilen sonuçların, nükleer madde ve nötron maddesi için literatürdeki çeşitli araştırmacıların, farklı potansiyeller ve farklı yöntemler kullanarak elde ettikleri sonuçlarla tutarlı olduğu görülmüştür. Anahtar Kelimeler : nükleer madde, nötron maddesi, nükleon-nükleon etkileşmeleri, monte carlo yöntemi. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis EQUILIBRIUM PROPERTIES OF SYMMETRICAL NUCLEAR MATTER AND NEUTRON MATTER Kaan MANİSA Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Physics Supervisor: Prof. Dr. Rıza O?UL 2003, 91 Page Jury : Prof. Dr. Rıza O?UL Prof. Dr. Hüseyin KORU Prof. Dr. Atalay KÜÇÜKBURSA Assoc. Prof. Dr. Ülfet ATAV Assist. Prof. Dr. Ismail MARAŞ In this study, equilibrium properties of symmetrical nuclear and neutron matter have been investigated. Total kinetic and potential energies per particle are obtained for nuclear and neutron matter by Variational Monte Carlo method. Pressure values of nuclear and neutron matter are calculated at various densities. The radial distributions functions are also calculated. Equilibrium density of the nuclear matter is obtained to be po=0.1600 fin-3 and the corresponding fermi momentum is kF=1.33 fin"1, where the binding energy per nucleon for the nuclear matter is obtained to be E(p0)= -16.06 MeV. We observe that the results obtained in this study are in good agreement with those obtained by various authors with different potentials and techniques. Key Words : nuclear matter, neutron matter, nucleon-nucleon interactions, monte carlo method. IV