Ankara eğitilebilir çocuklar iş okulu öğrencilerinin iş eğitimine yönelik tutumları
  1. Tez No: 13428
  2. Yazar: ATİLLA CAVKAYTAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YAHYA ÖZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Zihinsel engelliler f zihinsel işlevlerdeki gerilik nedeniyle normal eğitim olanaklarından çocuklardır. Günümüzde bu çocuklara okulöncesi, ilkokul, ilkokul sonrası eğitim düzenlemeleriyle eğitim olanağı sağlanmaktadır. îlkokul sonrası eğitim Eğitilebilir Çocuklar iş Okulları şeklinde düzenlenmektedir. Bu okullarda eğitilebilir geri zekalılara yönelik iş eğitimi programları uygulanmaktadır. Bu araştırmada Eğitilebilir Çocuklar îş Okulu' na devam eden öğrencilerin iş eğitimine yönelik tutumları ve bu tutumlarının bazı değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığı belirlenmeye çalışılmıştır. Durum saptama niteliğinde olan araştırma, Ankara Eğitilebilir Çocuklar îş Okulu hazırlık sınıfı öğrencileri ve geliştirilen tutum ölçeği ile sınırlanmıştır. Araştırmanın başlıca bulguları şunlardır; 1. Eğitilebilir Çocuklar îş Okulu 'na devam eden öğrencilerin okula, pekiştireçlere ve öğretim tekniklerine yönelik tutumları olumludur. Atelyelere yönelik, iş. çalışması sırasındaki ve okul içindeki tutumları kararsızdır. 2. öğrencilerin iş eğitimine yönelik tutumları; zeka bölümlerine, takvim yaşlarına ve cinsiyetlerine göre fark- lılaşmamaktadır. 3.öğrencilerin ev ekonomisi dersinde yaptıkları iş lerdeki iş performansları iyi düzeyde, ağaçişleri dersinde yaptıkları işlerdeki iş performansları orta düzeydedir. 4. Öğrencilerin iş eğitimine yönelik tutumları ile ev ekonomisi iş performans düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Öğrencilerin iş eğitimine yönelik tutumları ile ağaçişleri iş performans düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Mentally retarded children can not benefit from nor mal education services provided due to their impaired mental functions. Educationel services to such children in Turkey are limited to pre-school, primary and post-primary school levels. Education provided following primary school take place at vocationelschools for the educable mentally retar ded children. These schools provide vocationel training prog rams for educable mentally retarded children only. This study aims to investigate attitudes of educable mentally retarded children attending to such schools towords vocationel training and to investigate whether these attitutes change according to certain Variables. This study is limited to the attitutes observed by an inventory developed,f«@r the purpose and also to the educable mentally retarded children attending the prepara tory level of Ankara Eğitilebilir Çocuklar îş Okulu (Ankara Educable Children Vocationel School). The main results of this study is as follows: 1. Students attending to this school have a positive attitude towords their school, the reinforcers, and teaching techniques. Their attitudes are rather vaigue during workshop and. school hours. 2. Attitudes of these students towords vocationel training do not varry according to their ages, sexes or their IQ. 3. Student s are observed to be 'better in home econo mics than woodwork in terms of their perf ormanses. 4. There appears to be a relationship between their attitudes towords vocationel training and home economics working perf ormanses. However, no ^relationship was observed between these students attitudes towords vocationel training and their working perf ormanses in wood -works