Çizgi filmlerin eğitilebilir zihinsel engelli öğrencilerin resimlerine anlatım, biçim ve renk olarak yansıması
The reflection of cartoons on the trainable children with mental disabilities as expression, style and colour.
  1. Tez No: 278362
  2. Yazar: NÜLİFER ÖZAKÇAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. GÜLER AKALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 273
Özet
Bu araştırmada, çizgi filmlerin Eğitilebilir Zihinsel Engelli öğrencilerin resimlerine; anlatım, biçim ve renk yönünden etkileri araştırılmıştır.Araştırma, 2008 / 2009 Eğitim-Öğretim yılı 2. döneminde Ankara ilinde Sincan ilçesine bağlı Sincan İş Okulu birinci sınıftan 15- 20 yaş arası 10 öğrenci ile yapılmıştır.Araştırmanın verilerini öğrencilerin resim uygulamaları oluşturmuştur. Araştırma nitel bir çalışma olup deneysel yönteme dayanmaktadır.Araştırma yönteminin ilk verilerini, araştırmada yer alan öğrencilerin, çizgi film izlemeden önce yaptıkları resimler oluşturmuştur. Araştırmanın ikinci basamağında, öğrencilere izletilen çizgi filmlerdeki sahnelerin, zihinlerinde oluşturduğu etkilerin, kağıda yansıtılması sonucu elde edilen resimler uygulama verilerini sağlamıştır. Deney grubunun, çizgi film izlemeden önce ve izledikten sonra yaptıkları çalışmalar, üç alt başlıkta (anlatım, biçim, renk) 23 kriterin yer aldığı resim değerlendirme formuna göre puanlandırılmıştır. Yapılan resimlerin, değerlendirme formuna göre elde edilen sonuçları incelenerek, karşılaştırılmıştır. Araştırma sonucunda, çizgi film izlettirilmesinin resimlere, anlatım, biçim ve renk yönünden %47 oranında olumlu yönde etki ettiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, the effects of cartoons to the paintings of trainable children with mental disabilities as expression, style and colour were proposed to describe.15 ? 20 years old students who study at Sincan Work School?s first grade in Sincan in Ankara took place in the work in 2008-2009 Academic Year?s Second Term.The data of the research were the students paintings. The method of the research is experimental and qualitative.The first data of research method were the paintings of children before they watched the cartoons. In the second step of the research, the data obtained from paintings which were the effects of the cartoons. The Works of the test group were compared according to the points derived from picture evaluation forms and in some students? paintings there wasn?t a reflection of cartoons. But in the %47 percentage of students? paintings there were reflections of expression, style and colour.