Spatial preferences of foreign industrial capital in Aegean region
Yabancı sermayeli yatırımların Ege bölgesindeki mekansal tercihleri
- Tez No: 134314
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ARKON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Şehir Planlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
oz Çalışmanın başından itibaren, temel dayanak noktası; kapital akışı, bölge ve metropolitan alanlar içerisinde artan imalat sanayi aktiviteleri ve bu bağlamda oluşan mekansal dönüşümler üzerindedir. Bu çalışmada Türkiye ve Ege Bölgesinin ekonomik ve sosyal dinamikleri, globalleşme sürecinin yeni trendleri çerçevesinde incelenmiştir. Birçok bölge ve metropolitan alan içerisinde globalleşme sürecinin yeni trendleri ve dinamiklerinin etkileri 1980'lerden beri yaşanmaktadır. Ulusal ve global düzeyde artan rekabet, birçok farklı planlama ölçeklerinde yeni gelişim dinamikleri ortaya çıkarmıştır. Dolayısıyla, bu yeni gelişim eğilimlerinin incelenmesi globalleşme etkisinin tanımlanması açısından önem kazanmıştır. Öte yandan Türkiye ve Ege bölgesinin analizi; ekonomik dinamikler ve planlamadan kaynaklanan farklılıkları tartışmak, Ege Bölgesinde oluşan bölgesel dönüşümleri araştırmak ve bölgesel planlama dinamiklerinden oluşan çeşitliliklerini değerlendirmek konularında tartışmayı sağlayacak bir tablonun oluşturulmasını olanaklı kılacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Since from the beginning of the study, the main focus is on the flow of financial capital and increasing dominance of manufacturing sector activities in metropolitan areas, regions and space transformations. In this study; Turkey and Aegean Region are analyzed in terms of both economical dynamics and socio-cultural dynamics in the context of new trends in globalization. The impacts of new trends and dynamics of globalization have been experienced in urban, regions and metropolitan areas since the 1980s. The increasing competition between regions at national and global levels has brought about new development dynamics which have taken place at different planning scales. Therefore, analyzing these new tendencies is of great importance in identifying the influences coming from a global level. Whereas, the analysis of Turkey and Aegean Region enables us to draw conclusions upon differences resulting from the planning and economic dynamics; and, investigating the regional transformations of Aegean Region, makes possible to evaluate variances resulted from the region planning dynamics.