Spectroscopic determination of major nutrients (N, P, K) of soil
Toprağın belli başlı besin kaynaklarının (azot, fosfor, potasyum) spektroskopiyle tayini
  1. Tez No: 134313
  2. Yazar: İLKNUR ŞEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HANDAN ERTÜRK, YRD. DOÇ. DR. DURMUŞ ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
öz Bu çalışmanın amacı gıdanın hammadde kalitesini başlıca etkileyen ana toprak besin elementlerini (azot, fosfor ve potasyum) yalan kızılötesi reflektans spektroskopisi kullanarak tayin etmektir. Ana toprak besin elementlerinin konsantrasyonlarını tahmin etmek için genetik ters en küçük kareler ve kısmi en küçük kareler metotları kullanılmıştır. Menemen Uygulama ve Araştırma Çiftliği'nden toplanan toprak örnekleri yakın kızılötesi analizlerine iki farklı metot kullanılarak hazırlanmıştır, Birince metoda göre iki deney yapılmıştır. Etüvde kurutulmuş ve 2 mm'lik elekten elenmiş toprak örnekleri, kütlece %1-15 konsantrasyon aralığında NPK gübresi ile (birinci deney) ve kütlece %ö.075-0.3 konsantrasyon aralığında NH4NO3 ve TSP gübreleri ile karıştırılmıştır (ikinci deney). Genetik ters en küçük kareler metodu kullanılarak, NPK gübresi içeren örneklerdeki azot, fosfor ve potasyum konsantrasyonlarının tahnıini için sırası ile 0.9820, 0.9779 ve 0,9906 regresyon katsayıları elde edilmiştir. İkinci deneyde, NH4NO3 gübresi içeren örneklerdeki azot konsantrasyonunun tahmini 0.8409 regresyon katsayısı ile genetik ters en küçük kareler metodu kullanılarak güvenilir bir şekilde yapılmıştır. Diğer taraftan, TSP gübresi içeren örneklerdeki fosfor konsantrasyonunun tahmini için ise aynı istatistiksel metot ile 0.6005 regresyon katsayısı elde edilmiştir. İkinci metot, birincisinden toprak örneklerinin kurutulması ve toprak örneklerine gübre ilavesini takiben uygulanan nemlendirme basamağının çıkarılması ile farklılık göstermektedir. Amaç, örneklerdeki nem farklılıklarından kaynaklanan spektrumlardaki zemin çizgisinin kaymasını engellemektir* Kütlece %0.02-0.5 konsantrasyon aralığındaki örneklerin hazırlanmasında beş gübre çeşidi kullanılmıştır [KNO3, CaNOs, TSP, (NH4)2S04, NPK]. Genetik ters en küçük kareler metodu kullanarak, reflektans spektraları ile besin elementi konsantrasyonları arasında oluşturulan kalibrasyon modelleri 0.80'nin üzerinde regresyon katsayısına sahiptiler fakat (NH4)2S04 ve NPK gübrelerini içeren örnekler dışında, modellerin tahmin etme yetenekleri zayıftı (R2
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study was to determine the major soil nutrients (nitrogen, phosphorus and potassium) which mainly affect the raw material quality of food, using near infrared reflectance spectroscopy (1000-2500 nm). Genetic inverse least squares and partial least squares were used to predict the concentrations of major soil nutrients. The soil samples, collected from Menemen Application and Research Farms, were prepared for the near infrared analysis by using two different methods. According to the first method, two experiments were performed. The soil samples of which were oven dried and screened through a 2 mm sieve, were mixed with NPK fertilizer in the concentration range of 1*15% (wt/wt) (first experiment), and with NH4NO3 and TSP fertilizers in the concentration range of 0.075-0.3% (wt/wt) (second experiment). Using genetic inverse least squares method, regression coefficients of 0.9820, 0.9779 and 0.9906 were obtained for the prediction of nitrogen, phosphorus and potassium concentrations in samples containing NPK fertilizer, respectively. In the second experiment, prediction of nitrogen concentration in samples containing NH4NO3 fertilizer was done reliable with a regression coefficient of 0.8409 using genetic inverse least squares method. On the other hand, regression coefficient of 0.6005 was obtained for the prediction of phosphorus concentration in samples containing TSP fertilizer with the same statistical method. The second method differed from the first one by eliminating the drying of soil samples and moisturizing step following the addition of fertilizers into soil samples. The aim was to prevenj; baseline shifts in the spectra arising from the moisture changes in the samples. Five types of fertilizer [KNO3, CaNOa, TSP* (NH^SC)^ NPK] were used in the preparation of samples in the concentration range of 0,02-0.5% (wt/wt). Using genetic inverse least squares method, calibration models produced between the reflectance spectra and the nutrient concentrations had regression coefficients greater than 0.80, however the prediction ability of the models was poor (R2