Potansiyel kuyuları ve tünel olayı ile ilgili uygulamalar ve yarı iletken karakterizasyonu
Potential well and tunnelling phenomena and their applications to semiconductor materials
- Tez No: 134351
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT ÖZDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
if «e. 5--r-, £,“ S.\, is.', ¦IS »-.****'*'-v -¦*.*”. OZET f r** *?* * ;:, %-,. Günümüzde, hızla ilerleyen teknolojiye paralel olarak gelişen kt fiziğinin temel kavramlarından olan potansiyel kuyuları ve tünelleme üzerine uygulamalar önem kazanmıştır. Mikroskoplar, entegre devreleri ve yarı iletken hetero yapıları ile elde edilen lazerler gibi kullanım alanları genişletilmiştir. Bu tezde, kullanım alanlarının genişliği ve öneminden dolayı, potansiyel kuyuları ve tünelleme üzerine temel teorik bilgiler türetilmiştir. Ayrıca literatür taraması yapılarak uygulama alanları araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
!4“ SUMMARY ff §? ^ 1::,| A \^ ”I* ** Quantum Physics, namely Quantum Wells and tunelling applications has gained importance. They had a wide usage areas like in lasers which were obtained from semiconductor heterojunctions, microscopes and integrated circuits. In this thesis, as a result of large areas of applications and importance, basic theoretical basis were acquired about Quantum wells and tunelling. In addition, by a detailed survey, application fields were investigated.