1,3 propandiol türevi fosfazenlerin aminlerle reaksiyonu
1,3 propandiol derivative of fosfazens with reaction of amins
- Tez No: 134368
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada hekzaklorosiktrifosfazatrien ( trimer ) ile -1,3'propandiol ile elde edilen bileşiğin pirolidinle ve tersiyer butilaminle reaksiyonları yapıldı ve oluşan ürünlerin yapıları incelendi. DCM içinde, argon atmosferinde trimer ile.1,3'propandiol ile etkileştirildi.2,2- propandioksi-4,4,6,6- tetraklorosiklotrifosfazatrien bileşiği elde edildi.EIde edilen bileşik Kuru THF içerisinde prolidin ile ve tersiyer butil amin ile ayri ayri argon atmosferinde etkileştirildi.Sirasiyla 2,2-propandioksi-4,4,6,6- tetraprolidinsiklotrifosfazatrien ve 2,2- propandioksi-4,4-diter-butilamino-6,6- diklorosiklotrifosfazatrien bileşikleri elde edildi. Hazırlanan bu bileşiklerin yapıları 'H NMR, 31P NMR ve kütle spektroskopisi yöntemleri il& yapılan ölçümlerden elde edilen veriler yardımıyla aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the reaction of hexacholorocyclotriphosphazatrien ( trimer ) with 1,3'- propan diol was investigated and obtained products were elucidated structrely. 1,3'- propandiol diocholorocyclotriphosphazatrien was reacted with - pirolidin in THF and in argon atmosphere. The structure of these compounds were explained by the methods of lH NMR,31P NMR, and mass spectroscopy.