Kavitasyon tüneli dizaynı ve model deney tekniği
Design of cavitation tunnel and model experiment technic
  1. Tez No: 134370
  2. Yazar: CİHAN KARADEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN ŞALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
OZET V\'\^i.,\v/ Su içerisinde çahşan hareketli elemanlar için Önemli bir sorun olan kavitasyön"'' olayı, hidrolik makinalann konstr^ksiyon özelliklerini ve işletme karakteristiklerini sınırlamaktadır. Kavitasyön olayı, çeşitli ülkelerde yapılan deneyler ile incelenmekte ve bu olayı önleyici tedbirler üzerinde uzun yıllardır çalışılmaktadır. Yapılan bu tezde; kavitasyön olayı tarif edilmiş, kavitasyön tipleri ve çeşitli mekanizmalardaki etkileri incelenmiştir. Kavitasyön tüneli elemanları detaylı olarak açıklanmış olup, deney sırasında kullanılan ölçü alma elemanlarının tanıtılması ve ölçme prensiplerinin anlatılması yer almaktadır. Aynı zamanda, kavitasyön tünellerinde yapılan deney türleri ve bu deneylerin nasıl yapılacağı açıklanmıştır. Son olarak, kavitasyön tünel tipleri ve bunların özellikleri anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY \K*\\n\sy. A cavitation phenomenon which is an important problem for active bodieS'that.is..-^ working in water acts of limiting for construction and driving characteristics of hydraulic machines. It is investigated with many experiments that is making in different countries and is also worked on preventive steps for many years. In this theses, the cavitation phenomenon has been described. The types of cavitation and bubble dynamics and its effects in various mechanisms have been examined. Components of cavitation tunnels are explaned in detail. At the same time, measuring elements and their measuring principle are started. Moreover, the types of experiments of cavitation tunnels and methods for doing experiments in cavitation tunnels. Finally, the types of cavitation tunnels and their some characteristics have been explained. A "«#:.#-