Elektrik dağıtım firmalarına yönelik coğrafi tabanlı elektrik bilgi sistemi projesi
Electricity distribution company towards geographic base electrical information system
  1. Tez No: 134371
  2. Yazar: HASAN NOKAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
IV ÖZET İnsanların yaşam alanlarının hızla büyümesi, bu büyümenin beraberinde gelen altyapı ve enerji talepleri, abone taleplerinin karşılanmasında müşteri memnuniyetinin sağlanmasının zorluğu, teknik altyapı çalışmaları için gerekli sayısal ve sözel veri tabanlarının kurulmasında veri yoğunluğundan kaynaklanan sorunlar ve yatırım maliyetlerinin gün geçtikçe artmasından dolayı planlama ve karar verme sürecinde yönetime somut faydalar sağlayacak sistemlere gereksinim artmış ve çalışma alanının büyümesi bunların coğrafi tabanlı bilgi sistemleri olma zorunluluğunu doğurmuştur. Enerjiyi üreten, dağıtan ve kullanan birimler arasında kurulacak bilgi sistemleri sayesinde; gerek mevcut durum analizlerinin gerekse uzun vadeli planlamaların yapılabildiği, maliyetlerin arttığı ve kaçak kullanımların çoğaldığı günümüzde bu kaçak kullanımların tespit edilebildiği, planlama ve uygulama süreçlerinde isabetli kararlar verilebilecektir. Coğrafi Bilgi Sistemlerinin gelişimine ve altyapı projelerinde kullanılmaya başlamasının paralelinde, enerji sağlayan ve son kullanıcıya ulaştıran kurumlar, abonelerin özlük bilgilerinin, trafo, kofre ve hatlara ait bilgilerin, kablolar, direkler, trafo bina bilgilerinin ve teçhizatların coğrafi bilgi sistemi dahilinde ülke koordinat sistemi bütünlüğünde sunulduğu ve enerji üreten ve tüketiciye kadar uzanan kompleks yapının çözüldüğü sistemleri kullanmaya başlamışlardır. Tez içinde kurumun mevcut çalışma yapısı da bulunabileceği gibi, sistem tasarımının anlatıldığı pilot proje çalışması için temel harita altlıklarının bilgisayar ortamına aktarılarak, uygun yapıdaki veri tabanlarının ve standartların oluşturulması ile grafik ve non-grafik verilerin çapraz sorgulamalarının yapıldığı bir yapı oluşturulmuştur. Bu çalışma için NetCAD for Windows yazılımları kullanılmış olup, pilot proje çalışmasında veri tabanı olarak Microsoft ACCESS seçilmiştir. İlgili yazılımların uygun donanımlarda gerekli test çalışmaları da yapılmış olup, sorgulama sonuçları, SQL sorgulamalar vb., tez kapsamında yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Recently, the need for efficient systems for decision-making and planning processes has dramatically increased due to te physical increase in the habitat of the human beings, the infrastructure and energy demands, the need for customer satisfaction, the problems caused by the difficulties encountered during the creation of graphical and non-graphical databases and, finally the increasing investment costs. The information systems built between the units, that produce and allocate the energy, can help make the right decisions for detecting the illegal use of electricity, planning and applying, and making long-term plans in an environment where both costs and illegal uses increase substantially. Parallel to the development of geographical information systems and their usage in infrastructure projects, the units that produce energy and transmit it to the final user, started using systems in which personal information about the user, the transformer station, cutout box and line information and their equipments are presented within the national coordinate systems. Additionally, these systems provide energy to the final user, thereby simplifying the complicated structure. While this thesis includes the current working structure of the institution, it also incorporates a structure where the cross-query of graphical and non-graphical data can be done by computerizing the map data and creating compatible databases and standards in order to accomplish the pilot projects that include the modeling of the system. NetCAD for Windows application was used in this project and Microsoft ACCESS was chosen for the databases in this project. These applications were tested with the appropriate hardware and the query results and SQL queries etc. were conducted within the body of this thesis.