Türkiye'de mimari uygulamalarda BDT programlarının performans değerlendirmesi
Performance evaluation of CAD programs in Turkey for architectural applications
  1. Tez No: 134377
  2. Yazar: EBRU BİLGE GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATİLLA V. ÖVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
IV ÖZET Günümüzde değişen teknolojik ve toplumsal kavramların ışığında mimari tasarım süreci aynı kalmasına rağmen, mimarlar açısından durum farklılık arzetmektedir. Mimarlıkta uzmanlaşma ve disiplinler arası iletişim daha fazla önem kazanırken, her konuda destek alınan bilgisayar teknolojisi mimari tasarım sürecine de katkıda bulunmaktadır. Sürekli ve hızlı bir değişim dinamiğine sahip olan bilgisayar dünyasındaki gelişmeler yardımcı olduğu kadar kafa karıştırıcı bir niteliğe de sahip olabilmektedir. Bu tezde, bilgisayar destekli tasarım programlarının (BDT) mimari açıdan performans değerlendirmesi yapılmaktadır. Amaç tasarım aşamasında mimarların kullandığı/ kullanacağı BDT programlarının tasarım sürecini ne kadar desteklediğini ölçmek ve gelişen teknolojinin ne kadar etkin ve verimli olabildiğinin yollarını sistematik bir yöntem dahilinde belirlemektir. '. '1.
Özet (Çeviri)
SUMMARY :'?#'" '* Eventhough design process remains intact over the years, the role op an ' architect has drastically changed with the fast growing technological advances in the area of digital computing. Lately, CAD technology contributed significantly to the architectral design and to its inter-disciplinary nature with other engineering specialities. These mindblowing advances in computer technology created confusion from time to time, especially among the less technically qualified architects. The thesis aims to measure the realistic benefits of these advances on digital architectural design. Also presented are, whether or not, practicing architects really need and value these advances. In quantifaying these criteria, total quality management principles are employed, together with a field study based on a survey work with practicing architects.