Kontrollü takım tezgahları için paket program hazırlama yöntemleri
The Methods of obtaining software for the computer numerical controlled machines
- Tez No: 134489
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR KARAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
XI IV ÖZET BİLGİSAYAR KONTROLLÜ SAYISAL TEZGAHLARI İÇİN PAKET PROGRAM HAZİRLAMA YÖNTEMLERİ İLİÇ, Oğuz Yüksek Lisans Tezi, Makine Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Yaşar KARAGÖZ Temmuz 2003, 166 sayfa Teknolojik gelişmelerin son hızda yaşandığı, sınırların kalktığı, küreselleşme yolunda hızlı adımların atıldığı günümüz yaşamında, üretimin; hızlı, kaliteli, rekabet edebilir durumda yapılabilmesi önem kazanmıştır. Üretim sürecinde hataların ortadan kaldırılması, kaliteli üretim yapılması, hassas ve karmaşık parçaların üretilebilmesi ve üretimde verimliliğin sağlanması amacıyla, insanoğlu bulduğu her yeni tekniği üretim sürecinde kullanmıştır, insansız, esnek ve tam otomatik üretim sistemlerinin uygulandığı gelişmiş ülkeler, bu sistemleri daha da geliştirme çalışmalarını sürdürmektedirler. Üretim hattında insan etkisini en aza indirebilmek için kapalı üretim sistemlerini geliştirmişler böylece sıfır hataya ulaşmada önemli yol almışlardır. Teknolojideki her yeni buluş, üretim sistemlerini de etkilemiş, geliştirmiştir. Bu gelişmeler sonucunda, üretimin en önemli araçlarıxn olan takım tezgahlan, bilgisayarların kullanılmasıyla sanayide devrim niteliğini taşıyacak önemli değişikliklere uğramıştır. Artık bu tip tezgahlar özellikle bilgisayar kontrollü takım tezgahlan (CNC: Computer Numerical Control) üretim sistemlerinde yoğun alarak kullanılmaktadır. Günümüzde bu tezgahların sanayide önemi tartışılamaz ve üretimde kaliteye giden yol bu tezgahlarla sağlanabilir. Ülkemiz sanayisinde de bu tip tezgahlar kullanılmakta ve bu oran gün geçtikçe hızlı bir artışa sahip olmaktadır. Hızla artan bu kullanıma karşılık, bilgisayar kontrollü takım tezgahlarını kullanacak personel sayısı az düzeyde kalmış, bu personeli yetiştirmek için gereken eğitimin önemi hala anlaşılamamıştır. Ülkemiz sanayisinin geleceği açısından, takım tezgah sanayisinin geliştirilmesi son derece önemlidir. Gerçekleştirilen bu çalışmada, bilgisayar kontrollü takım tezgahlarının önemini vurgulamak açısından; tarihçesine, gelişim sürecine, kullanım alanlarına, yapılarına ve tezgahın programlanmasına yer verilmiştir. Programlama kodlan küçük örneklerle ve şekillerle desteklenmiş, en son bölümde işleme programlarına yer verilerek programlamanın anlaşılması amaçlanmıştır. Anahtar sözcükler Takım tezgahlan, sayısal kontrol, bilgisayar kontrollü takım tezgahlan, CNC, programlama.
Özet (Çeviri)
xm ABSTRACT THE METHODS OF OBTAINING SOFTWARE FOR THE COMPUTER NUMERICAL CONTROLLED MACHINES İLİÇ, Oğuz MSC in Civil Eng. Supervisor: Prof. Dr. Yaşar KARAGÖZ July 2003, 166 pages Nowadays, it has got importance that doing production under fast, of good quality and competitable conditions. Human being has used every new founded techniques at the production process for the aim of removing the errors from the production process, doing of good quality production, can be produced sensitive and complex parts and obtaining the productivity at the production. Developed countries where the flexible and full-automatic production systems are used, continue the improvement studies of these systems. They have improved the closed production systems for reducing the human effect minimum at the production line, thus they tiad important advance to reach the zero mistake. Every invention at the technology have effected and improved the production systems also. As ihe results of theseXIV improvements, the machine tools which are the most important tools of the production have undergone important changes by the usage of computers, those may be qualified as a revolution in the industry. This kind of looms, especially the computer numerical controlled (CNC) looms are frequently used in the production systems from now on. Nowadays, the importance of these looms at the industry is not disputable and the way to the quality at the production can be obtained by these looms. This kind of looms are also being used in the industry of our country and this ratio has a rapid increase day by day. In spite of this rapid increase at the usage of the CNC looms, the amount of the staff who may use these looms stay less and the importance of the education for training these staff is not being understood yet. However the improvement of the machine tools industry is more important for the future of our country's industry. To emphasise the importance of the computer numerical controlled looms, the history, development process, usage fields, structure and the programming of the CNC s are placed at this study. Programming codes are propped up with the small examples and drawings, at the last chapter the comprehension of the programming aimed by placing the operation programs. Key Words : Machine tools, numerical control, computer numerical controlled looms, CNC, programming.