Energy savings for alternative distillation systems
Alternatif destilasyon sistemlerinde enerji tasarrufu
- Tez No: 134513
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEHRA ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
V ÖZET ALTERNATİF DESTİLASYON SİSTEMLERİNDE ENERJİ TASARRUFU KARATAŞ, Hayriye Yüksek Lisans Tezi, Kimya Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Yrd. Doç. Dr. Zehra Özçelik Şubat, 2003 Bu tezde, ısı entegrasyonla ve ısı entegrasyonu olmayan destilasyon dizilerinin sentez problemi, çok bileşenli bir besleme akımının, istenen çok bileşenli ürün akımlarına ayrılmasına izin verecek kesin ayırmaların olmadığı kolonlar ile tanımlanır. Süperyapı olarak adlandırılan kavram, ağır ve hafif kilit bileşenlerin dağılımım, tüm olası dizileri, akımların bölünme, ileri-geri döngü ve karışımlarındaki tüm alternatifleri kapsar ve kolonların yoğuşturucu ve kaynatıcıları arasındakiVI olası ısı entegrasyonuna izin verir. Hafif ve ağır kilit bileşenlerin geri kazanmaları, ayırmanın kesin (sharp) olup olmadığını (non-sharp) tanımlar. Problem çok bileşenli bir karışımın destilasyon ile ayrılması sırasında en düşük toplam yıllık maliyeti sağlayan alternatif sistemin elde edilmesidir. Olası en uygun destilasyon sistemini belirlemek için geliştirilecek optimizasyon problemi amaç fonksiyonuna bağlı olarak yapısal farklılıklar gösterir. Karışık Tamsayılı Doğrusal (KTDP) ya da Karışık Tamsayılı Doğrusal Olmayan Programlama (KTDOP) problemi yapılan ile karşılaşılır. Bu çalışmada, kesin ayırmalı (sharp) ve kesin ayırmalı olmayan (nonsharp) kolonlardan oluşan alternatif dizilerin KTDOP çözümleri karşılaştırılmış olup aynı zamanda ChemCAD çözümü ile desteklenmiştir. Ayrıca alternatif destilasyon sistemlerinde gerekli enerji değerleri ChemCAD programı ile hesaplanmış olup, çok bileşenli bir karışımın destilasyon ile ayrılması sırasında en düşük enerji değerim veren sistem elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
vn ABSTRACT ENERGY SAVINGS FOR ALTERNATIVE DISTILLATION SYSTEMS KARATAŞ, Hayriye MSc in Chemical Engineering Supervisor: Assist. Pro£ Dr. Zehra ÖZÇELÎK February 2003 In this thesis, the synthesis problem of distillation sequences that separate a given multicomponent feed stream into several desired muMcomponent product streams, while allowing nonsharp separations in the columns without heat integration and with heat integration, is addressed. A general superstructure is proposed that contains options for distribution of the light and heavy key components, all possible sequences (by allowing all alternatives for stream splitting, mixing and bypassing) and allows heat integration between the condensers and reboilers of various columns. Light and heavy key component recoveries define the nonsharpness of separation.vm This superstructure is modeled as a mixed-integer nonlinear programming (MINLP) formulation whose objective is to minimize the total annual cost. Shortcut simulations and regression analysis are used to develop cost functions to be used in this formulation. The solution of the MINLP formulation results in an optimal separation sequence that may involve sharp and / or nonsharp distillation columns. In this study, MINLP solution of different sequences with sharp column and nonsharp column is compared. Also this difference is supported by ChemC AD solution. Also, eight alternative structure with complex distillation column is solved in different example and required condenser and reboiler duties of mis structure are compared. For the solution of the distillation column sequences, a computer simulation program is used.