İzmir civarındaki gece kurbağası, Bufo viridis (Anura,Bufonidae)'in reklam çağrılarının diğer bazı popülasyonlarla karşılaştırılması
Advertisement calls comparison between Bufo viridis population of İzmir and some related populations
- Tez No: 134523
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Anahtar Kelimeler: .B ufo viridis, reklam çağrısı, biyoakustik karşılaştırılma, karyolojik analiz, Bufo viridis, advertisement calls, bioacoustic comparison, karyo logical analysis
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET İZMİR CİVARINDAKİ GECE KURBAĞASI, BUFO VIRWIS (ANURA, BUFONİDAE)'İN REKLAM ÇAĞRILARININ DİĞER BAZI POPULASYONLARLA KARSD^AŞTHULMASI SEVİMLİ, Canan Yüksek Lisans Tezi, Biyoloji Bölümü Tez Yöneticisi: Yrd. Doç. Dr. Uğur Kaya Ocak 2003, 80 Sayfa Bu çalışmada, batı ve güney Anadolu'nun 3 farklı doğal üreme bölgesinden toplanan, 35 erkek Bufo viridis örneği, reklam çağrılarının akustik özellikleri temel alınarak karşılaştırılmıştır. Batı ve güney Anadolu Bufo viridis populasyonu reklam çağrılan, 2000 ve 2001 yıllarında, üreme periyodu boyunca, sırasıyla 8°C'den 19°C'ye ve 14.5°C'den 18°C'ye kadar olan sıcaklık aralıklarında araştırılmıştır. Ek olarak, İzmir populasyonuna ait 21 örnek üzerinde de karyolojik analiz yapılmıştır. Bu populasyon örneklerinin tümünün diploid olduğu sonucuna varılmıştır. İzmir Bufo viridis populasyonu reklam çağrılarına ait çağrı süresi, puis süresi ve pulslar arası süre, sıcaklık ile negatif korelasyon göstermektedir. Batı ve güney Anadolu gece kurbağası populasyonlarının sahip oldukları temporal ve spektral parametreler, triploid ve tetraploidlerin her ikisinin de sahip oldukları temporal ve spektral parametrelerden farklıdır. Özellikle, diploidler,VI tetraploidlerden, daha yüksek puls oranına ve daha düşük frekansa sahip daha uzun çağrılar meydana getirmektedir. Bu farklılıklar, muhtemelen üreme öncesi bir izolasyonu açığa çıkarmakta ve diploidler ile tetraploidlerin ayrı birer tür olarak düşünülmesi ile ilgili tartışmaları ortaya çıkarabilmektedir. Diğer taraftan, batı ve güney Anadolu Bufo viridis populasyonu çağrıları, Avusturya, İsrail, Kazakistan ve Asya'lı diploid populasyonlar ile karşılaştırıldığında birbirlerinden çok uzak olmalarına rağmen, bu altı populasyonunun reklam çağrılarının çok benzer olduğu sonucu ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT ADVERTISEMENT CALLS COMPARISON BETWEEN BUFO VIRIDIS POPULATION OF IZMIR AND SOME RELATED POPULATIONS SEVİMLİ, Canan M.SC in Biology Supervisor: Assist. Prof. Uğur KAYA January 2003, 80 Pages In the present work, a sample of 35 male green toads {Bufo viridis) collected from threee natural breeding populations of west (Izmir) and south (Beyşehir, Yeşildağ) Anatolia is compared on the basis of acoustical properties of the advertisement calls. The advertisement calls from west and south Anatolia were investigated during the breeding periods in 2000 and 2001 across a range of temperature from 8°C to 19°C and from 14.5°C to 18°C respectively. Additionally karyological analysis of Bufo viridis from Izmir were studied in a sample of 21 green toads. The karyological analysis of this population resulted in all diploid toads (2n=22). In Bufo viridis specimens from the Izmir population, call durations, pulse durations and interpulse intervals are negatively correlated with water temperature. In the green toad population of west and south Anatolia advertisement calls have spectral and temporal properties that differ from those of both triploid and tetraploid advertisement calls. In particular, diploids produce longer calls with higher pulse-rates and lower frequencies than those of the tetraploids.VIII These differences may reveal a potential premating isolation barrier and provide an additional argument to consider diploid and tetraploid green toads as separate species. On the other hand, comparison of the western and southern Anatolian green toad calls with those of Bufo viridis in Austria, Israel, Kazakhstan and Asian diploids revealed that the advertisement calls of six populations were very similar despite the great distances between the localities.