Menemen Deri Organize Sanayi'nde kullanılan suyun deri kalitesine etkisi
Researches on the effect of water used in Menemen Organized Leather Industry on leather quality
- Tez No: 134541
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deri ve Kürk Teknolojisi, Çevre Mühendisliği, Leather and Fur Technology, Environmental Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET MENEMEN DERİ ORGANİZE SANAYİNDE KULLANILAN SUYUN DERİ KALİTESİNE ETKİSİ ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR LKHAGVAJAV, Natsag Yüksek Lisans Tezi, Deri Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Özcan SARI Ay 2002, sayfa Bu tezde Menemen Deri Organize Sanayinde kullanılan suyun Ocak, Şubat, Mart olmak üzere üç aylık sürede gösterdikleri fiziko-kimyasal özellikleri çeşitli analiz yöntemleriyle izlenmiştir. Üretimde kullanılan sular Gediz nehri ve sanayinin çevre sularından temin edilmekte ve sanayinin merkezi havuzunda karışmaktadır. Bu havuz karışım suyu ve iki fabrikanın tasfiye cihazlarından geçen sulardan iki haftada bir örnek alınarak üç aylık süre boyunca analiz yapılmış ve suyun özellikleri kalite açısından değerlendirilmiştir. Sonuç olarak elde edilen bulgular; mevcut ham suyun sahip olduğu özellikler açısından bir iyileştirme işlemine tabi tutulmadan deri üretiminde kullanılamayacağım ortaya koymuştur. Anahtar sözcükler : Bulanıklık, KOİ, toplam sertlik, tuzluluk, su kalitesi
Özet (Çeviri)
vn ABSTRACT RESEARCHES ON THE EFFECT OF WATER USED IN MENEMEN ORGANIZED LEATHER INDUSTRY ON LEATHER QUALITY LKHAGVAJAV, Natsag MSc in Department of Leather Engineering Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Özcan SARI 2002, pages In the research, the physicochemical characteristics of water used in Menemen Organized Industrial Region for Leather have been observed by several analysis methods in three months period ( January, February and March ). The water used in production has been obtained from Gediz river and its environmental waters and has been mixed in the central pool of the Industrial Region. The analysis has been made by taking water samples from this pool mixture and from the water passing through the two factory outlet equipment once in every two weeks during three months period. The purpose here was to evaluate the characteristics of water according to the water quality. The findings obtained as a result has shown that present unprocessed water can not be used in leather production without being subject to any process of improving in terms of the qualifications it has. Keywords : Turbidity, COD, Total hardness, Salinity, Water quality