Türkiye'de gübre fabrikalarınca üretilen gübrelerin ağır metal içeriklerinin araştırılması
Heavy metal contents of some fertilizers produced in Turkey
  1. Tez No: 134561
  2. Yazar: HÜLYA SAVRU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ANAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Ill (ÖZET) TÜRKİYE'DE GÜBRE FABRÎKALARINGA ÜRETİLEN GÜBRELERİN ÂĞÎR METAL İÇERİKLERİNİN ARAŞTIRILMASI SAVRU.Hülya Yüksek Lisans Tezi, Toprak Anabilimdalı Tez Yörteticisi:Prof.Dr. Dilek ANAÇ Eylül, 2003 Sayfa 60 Projenin amacı ülkemizde yoğun gübre üretimi yapan 6 gübre fabrikasının ürettiği gübrelerin ağır metal içeriklerinin ortaya konmasıdır. Bu amaçla 80 adet gübre örneğinde As, Cd, Co, Cr, Hg, Mo, Ni, Pb, Sb, Se, Sn, Tl, V olmak üzere 13 ağır metal ve Cu, Fe, Mn,Zn olmak üzere 4 adet iz element Spectra marka ICP ( Inductively coupled plasma) cihazında tayin edilmiştir. 15:15:15 gübresinin üretimini yapan fabrikalardan“Toros Gübrenin”üretiminde As, Co, Fe, Mo, Mn, Sb,V ve Zn içerikleri“Gübretaş'ın”üretiminde ise Cd içerikleri diğer fabrikalara göre daha yüksek bulunmuştur, ancak sınır değerlerinin üzerinde değildir. 20.20:0 üretimi yapan fabrikalar arasında“Toros Gübrenin”üretiminde Co, Fe, Mn,“Tügsaş Gübre üretiminde ise ”Cd, Cr, Sn içerikleri daha yüksektir. Bağfaş ve Tügsaş'ın DAP (%18:46) üretimleri incelendiğinde, Bağfaş'ın Cu, Mo, Ni,V, Zn içerikleri Tügsaş' a göre daha yüksek bulunmuştur. Cd, Cr, Co, Fe, Sb,Se elementleri bakımından ise Tügsaş Fabrikasının içeriği yüksek tespit edilmiş ve As, Mn, Hg, Pb, Sn,TI elementleri ise aynı düzeylerde bulunmuştur. Anahtar Sözcükler : ağır metal, iz element, metal, kimyasal gübre, mineral gübre, konsantrasyon
Özet (Çeviri)
IV (ABSTRACT) HEAVY IVIETÂL CONTEMTS OF SORUE FERTILIZERS PRODUCED IN TURKEY SAVRU.Hülya MSc.Thesis in Department of Soil Science Supervisor: Prof. Dr. Dilek ANAÇ Eylül, 2003, 60 pages The objective of the study was to determine the heavy metal contents of some widely consumed fertilizers which are manufactured by different Turkish companies. Eighty samples were taken from 6 different producers and then As, Cd, Co, Cr, Hg, Mo, Ni, Pb, Sb, Se, Sn, Tl, V heavy metals and Cu, Fe, Mn, Zn trace element contents were measured by inductively coupled plasma tecnique. Results showed that 15:15:15 compound fertilizer produced by“Toros Fertilizer Company”had high As, Co, Fe, Mo, Mn, Sb,V and Zn contents while Cd was more in the some fertilizer of“ Gübretaş Company”. However their concentrations generally not exceeded the threshold values. 20:20:0 product of“ Toros Company”contained more Co, Fe and Mn compared to that of other 20:20:0 compounds. In this regard, Cd, Cr and Sn was higher in the 20:20:0 of“ Tügsaş Company”. The DAP (%18-46) fertilizer of“Bağfaş Company”had higher Cu, Mo, Ni,V and Zn than that of“ Tügsaş Company”product. On the other hand Cd, Cr, Co, Fe, Sb and Se was more in the latter factory's product.Arsenic,Mn,Hg, Pb.Sn and Tl were found in the some concentrations. Keywords :Heavy metals, trace metals, metals, chemical fertilizer,mineral fertilizer, concentration