Heterojen veritabanlarında ortak sorgu modeli
The common query model for the heterogeneous databases
  1. Tez No: 134604
  2. Yazar: TARIK KIŞLA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR KARAOĞLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Bilgisayar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
V ÖZET HETEROJEN VERİTABANLARINDA ORTAK SORGU MODELİ KIŞLA, Tarık Yüksek Lisans Tezi, Uluslararası Bilgisayar Enstitüsü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Bahar Karaoğlan Ağustos 2003, 118 sayfa Bilginin çok değerli olduğu günümüzde, her türlü bilgi ve materyal sayısal ortamda tutulmaya başlanmıştır. Hızla gelişen teknoloji ile birlikte iletişim olanaklarının da artması, sayısal bilgi paylaşımını gündeme getirmiştir. Kurum ve kuruluşlarda ihtiyaç farklılıklarından dolayı aynı tür bilgiler değişik ortam ve yapılarda farklı sistemlerde tutulmaktadır. Son yıllarda farklı veritabanları arasındaki iletişimi sağlamak amacı ile ortak bir standart olan XML, extensible Markup Language, doğmuştur. XML, platform bağımsız heterojen veritabanları arasındaki iletişim olanaklarını kolaylaştırmıştır. Bu çalışmada, heterojen veritab anlarını tek bir merkezden sorgulamak için dinamik, esnek ve kullanımı kolay bir yapı tasarımı sunulmaktadır. Bir web sayfasından son kullanıcının girdiği sorgu, tanımlanan veriler yardımı ile bir XML belgesine çevrilerek sorgulanacak veritabanları önünde çalışan ara yazılıma gönderilir. Bu ara yazılım sayesinde XML belgesi veritabanında çalışabilecek bir sorguya çevrilir. Sorgu gerçekleştirildikten sonra sonuçlar yine bir XML belgesine dönüştürülerek sistem sunucusuna geri gönderilir. Sistem sunucusuna gelen bilgiler birleştirilir ve web sayfasından ekrana yansıtılır. Oluşturulan sistem farklı veritabanlarında denenerek kullanılabilirliği değerlendirilmiştir. Anahtar Sözcükler : Heterojen Veritabanları, XML, Bilgi Alışverişi, XML sorgulan
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT THE COMMON QUERY MODEL FOR THE HETEROGENEOUS DATABASES KIŞLA, Tank Master Thesis, International Computer Institute Advisor: Prof. Dr. Bahar KARAO?LAN August, 2003, 118 pages In today's world knowledge is much appreciated and almost all kinds of data and materials are stored in digital media. With the development of new technologies, varieties of communication channels are increased. This increase led to the possibility of digital data sharing. Since every institution's needs are varied, same kinds of data are stored in different systems with different structures and types. In order to establish the communication among different relational databases, XML, extensible Markup Language, has been developed lately as a common standard for communication. XML has made the communication easier among heterogeneous databases in a platform-independent way. In this study, a dynamic, flexible and easy to use system is designed for the communication of heterogeneous databases that are stored in different computers. This system works in the following way; the query is made by the end-user from the web page is converted to an XML file. Then, this XML file is sent to the middleware that works over the queried databases. The middleware converts the XML file to an appropriate SQL query according to the definition of individual databases. After the query is run, results are converted to an XML file again and sent back to the system server. Data that has been received by to the system server are merged and screened on the web page. The system designed in this study is tested with different databases for its applicability. Key Words : Heterogeneous databases, XML, Data Exchange, XML queries