Türkiye'de 1980 sonrası tarımda uygulanan fiyat ve gelir politikasının sonuçları üzerine bir araştırma
A Research study related to the results on the price and income policy implemented in agriculture sector after 1980 in Turkey
- Tez No: 134649
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN IŞIKLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 391
Özet
Bu Çalışmada, Türkiye'de 1980 sonrası tarımda uygulanan fiyat ve gelir politikalannm Sonuçlan incelenmiştir. Çalışma, genel olarak dört bölümde, ele alınmıştır, Birinci bölümde, Tarımda uygulanan fiyat ve gelir politikaları ile ilgili genel bilgiler verilmiştir. İkinci Bölümde, Türkiye'de tarımda uygulanan fiyat ve gelir politikalannm 1980 öncesi ve sonrası uygulamalan ele alındıktan sonra, sonuçların yarattığı etkiler ve bunların değerlendirilmesi yapılmıştır. Üçüncü bölümde, seçilmiş bazı ülkelerde fiyat ve gelir politikası uygulamalarının Türkiye ile karşılaştınlmalı analizi yapılmış ve son bölümde de, ortaya çıkan sorunlara ve alternatif çözüm önerilerine yer verilmiştir. Çalışma sonucunda, Türkiye'de uygulanan fiyat ve gelir politikasının ülke içinde yarattığı etkiler ve dış ilişkiler açısından yarattığı etkiler, olmak üzere çok yönlü etkilerinin olduğu ve bu etkilerin, Türk Tanm Sektöründe tarımın yapısı, tarımsal üretim ve üreticilerVI açısından, istenen gelişmeleri yaratamadığı, tarıma yapılan transferlerin tümünün, iyi işlemeyen makroekonomi politikaları nedeniyle, üreticiye ulaşmadığı ve 1980 sonrasında transferlerin önemli bir bölümünün tüketiciler tarafından karşılandığı, fiyat ve gelir politikasının bölgesel etkilerinin de farklı olduğu, üreticilerimizin desteklemeler konusunda gelişmeleri takip etmedikleri, yapılan anlaşmalarla, desteklemelerin azaltılması yönünde reform yapılırken ve bu konuda hızlı gelişmeler sağlanırken, diğer ülkelerde desteklemelere yoğun olarak devam edildiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the results of the Price and Income Policy, which has been implemented in agriculture sector after 1980 in Turkey were examined in details. The study generally was detailed in four main chapters. The general information in respect of implementation the Price and Income Policies in agriculture sector was reviewed in the first chapter. In the second chapter the effects arising under the results, which were obtained from the implementation of the price and income policies in agriculture sector in Turkey, before and after 1980 were examined and the relevant evaluations were analyzed, accordingly. The implementations of the price and income policies in some randomly selected countries were compared with the current executions in Turkey in the third chapter and the possible difficulties with the alternative solution suggestions were also included in the fourth chapter.vra It was noticed that the Price and Income Policy, which was implemented in Turkey, has the multidirectional effects in respect of the internal and external effects related to the inland country and the foreign relations, additionaly the said effects could not create the expected improvements related to the structure of agriculture, agricultural production and the producers in Turkey. It was also observed that all financial supports allocated in agriculture sector had not been delivered to the producers, depending on ineffective macroeconomic policies and the most part of the said financial supports after 1980 were covered by the consumers. On the other hand, subject to the implemented researches, it was noted that the Price and Income Policy had the various regional affects; our producers were unable to follow up the improvements related to the financial supports and also while the agreements were being held to execute the reforms enabling to decrease the said financial supports rapidly in our country, the supportive activities in other countries had been carried out intensively in a regular and continous scope.