Tip-I diabetli albino sıçanların karaciğer, kas ve beyin dokularındaki bazı kimyasal değişimler üzerinde belirli antioksidan karışımlarının düzenleyici etkileri
Regulatory effects of certain antioxidants complexs on the some biochemical properties of the liver, muscle and brain tissues of type-I diabetic rats
  1. Tez No: 134754
  2. Yazar: YASEMİN ERŞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖKKEŞ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ TTP - 1 DİABETLİ ALBİNO SIÇANLARIN KARACİĞER, KAS VE BEYİN DOKULARINDAKİ BAZI BİYOKİMYASAL DEĞİŞİMLER ÜZERİNDE BELİRLİ ANTİOKSİDAN KARIŞIMLARIN DÜZENLEYİCİ ETKİLERİ Yasemin ERŞAN Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı 2003, Sayfa: 63 Bu çalışmada, vitamin E (VE) lipoik asit (LA), vitamin C (VC) ve N-asetil L-sistein kombinasyonlarının iyileştirici etkileri streptozotocin (stz) ile diyabet hale getirilen albino sıçanların karaciğer, kas ve beyin dokuların lipid ve yağ asidi bileşimi üzerinde araştırıldı. Albino sıçanlar, kontrol, diabet. VELANAS+D ve VELAVC+D olmak üzere gruplara ayrıldı. Kontrol grubu dışındaki albino sıçanlara 45 mg/kg stz enjekte edilerek diyabet oluşumu sağlandı. Diabet oluşumundan sonra VE ve LA kombinasyonu intraperitoneal olarak 6 hafta süre ile enjekte edildi ve VC ise diyetle verildi. Biyokimyasal analiz sonuçlarına göre, karaciğer ve kas dokularında lipit miktarı VELANAS+D ve VELAVC+D gruplarında azaldığı halde, beyin dokusunda arttığı belirlendi (PO.001).
Özet (Çeviri)
SUMMARY MASTER THESIS REGULATORY EFFECTS OF CERTAIN ANTIOXIDANTS COMPLEX ON THE SOME BIOCHEMICAL PROPERTIES OF THE LIVER, MUSCLE AND BRAIN TISSUES OF TD7-I DIABETIC RATS Yasemin ERŞAN Firat University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Biology 2003, Page 63 In this study, the improvement effects of combination vitamin E (VE), lipoic acid (LA), vitamin C (VC) and N-acetyl L-cysteine (NAC) were investigated in liver, muscle and brain tissues of streptozotocin (stz) induced diabetes rats. Rats were dived to groups such as control, diabet. VELANAC+D and VELAVC+D.