Azo grubu içeren ligandlar ve bunların bazı geçiş metalleri ile komplekslerinin sentezi ve incelenmesi
Synthesis and investigation of ligands containing azo group and their transition metal complexes
  1. Tez No: 134759
  2. Yazar: ÖMER ERGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEGÜL YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi AZO GRUBU İÇEREN LIGANDLAR VE BUNLARIN BAZI GEÇİŞ METALLERİ İLE KOMPLEKSLERİNİN SENTEZİ VE İNCELENMESİ Ömer ERGİN Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı 2003, Sayfa: 31 Bu çalışmada 1 -(4-nitrofenilazo)-2-naftol (L1!^), l-fenilazo-2-naftol (L2H2) ligandları ve bunların bazı geçiş metal kompleksleri sentezlendi. Çalışmada (LIH2) ve (L2H2) ligandlarını sentezlemek için p-nitroanüin ve anilinin diazonyum tuzu çözeltileri hazırlandı ve 2-naftole ilave edildi. Daha sonra (L'H2) ve (L2H2) ligandlarının Co(II) ve Zn(II) kompleksleri sentezlendi. Çalışma ligand ve komplekslerin karakterizasyonu üzerine yoğunlaştırıldı. Sentezlenen ligandların ve komplekslerin yapıları, Molar İletkenlik, Elementel Analiz, Magnetik Süssebtibilite, İR, 'H-NMR Spektroskopisi teknikleri kullanılarak karakterize edildi. Elde edilen sonuçlara göre komplekslerdeki metalin Uganda oram 1:2 bulundu. Deneysel ve teorik sonuçların birbiriyle uyum içinde oldukları bulundu. Anahtar Kelimeler : Boyalar, Azo bileşiklerinin komleksleri, Co(II) V
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis SYNTHESIS AND INVESTIGATION OF LIGANDS CONTAINING AZO GROUP AND THEIR SOME TRANSITION METAL COMPLEXES Ömer ERGİN Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciencies, Department of Chemistry 2003, Page: 31 In this work, 1 -(4-nitrophnylazo)-2-naphtol (LlH2), l-phenylazo-2-naphtol (L2H2) ligands and their some transition metal complexes were synthesized. Pn the study, diazomum salt solutions of p-nitroaniline or aniline were prepared and added to 2-naphtol in order to synthesis the (L'fk) and (L2H2) ligands. Co(II) and Zn(II) complexes L'H2 and L2H2 ligands were then synthesized. This study was concentrated on the characterization of ligands and complexes. The structures of synthesized ligands and complexes were characterized by using Molar Conductance, Elemental Analysis, Magnetic Sussebtibilty, IR, ^-NMR Spectroscopy techniques. According to obtained results it was found that the metal to ligand ratio in the complexes is 1:2. It was found that experimental and therotical results are in agrement with each other. Key Words : Dyes, Complexes of Azo Compounds, Co(II). fr VI