Cooling using solar energy
Güneş enerjisi kullanarak soğutma
  1. Tez No: 134874
  2. Yazar: ARİF ÖZBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN BÜYÜKALACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
oz YÜKSEK LİSANS TEZİ GÜNEŞ ENERJİSİ KULLANARAK SOĞUTMA Arif ÖZBEK ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MAKİNA MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI Danışman : Doç. Dr. Orhan BÜYÜKALACA Yıl: 2003, Sayfa: 71 Jüri : Doç. Dr. Orhan BÜYÜKALACA : Prof. Dr. Tuncay YILMAZ : Prof. Dr. R. Tuğrul OĞULATA Bu çalışmada ejektörlü bir soğutma sistemi dizayn edildi ve kuruldu. Başlangıç deneyler için soğutucu akışkan olarak R-l 1 kullanıldı. Gelecekte R-ll yerine çevreye daha az zararlı etkisi olan R-l 13, R-l 23 veya R-141b gibi soğutucu akışkanlardan birisi kullanılacak. Son olarak, sistemde elektrik yerine güneş enerjisinin kullanılabilmesi için, kazanda yeni değişiklikler yapılacaktır. Anahtar Kelimeler Soğutma sistemi, Ejektör sistemi, Atık ısı, Soğutucu akışkan, R-ll II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc THESIS COOLING USING SOLAR ENERGY Arif ÖZBEK DEPARTMENT OF MECHANICAL ENGINEERING INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor Jury Assoc. Prof. Dr. Orhan BÜYÜKALACA Year: 2003, Pages: 71 Assoc. Prof. Dr. Orhan BÜYÜKALACA Prof. Dr. Tuncay YILMAZ Prof. Dr. R. Tuğrul O?ULATA In this study, a jet ejector refrigeration system has been designed and constructed. R-l 1 was used as working refrigerant for the preliminary experiments. In the future refrigerant R-ll will be replaced with a more environmentally friendly refrigerant; R-l 13, R-l 23 or R-l 4 lb utilizing the experience gained with R- 11. Finally the boiler of the system will be modified to make it suitable for the use of solar energy instead of electricity Key Words : Refrigeration system, Ejector system, Waste heat, Refrigerant, R-ll.