Güneş enerji kaynaklı çift etkili absorbsiyonlu soğutucu ile soğutma işleminin verimliliğinin hesaplanması
An efficiency calculation of cooling by a solar energy using double effect absroption chiller
  1. Tez No: 245272
  2. Yazar: NUSRET OĞUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı yenilenebilir enerji kaynaklarının daha fonksiyonlu bir şekilde kullanılabilirliğini göstermektir. Dünyada fosil yakıt kullanımı giderek daha da artmaktadır. Bu durum hem çevrenin daha çok kirlenmesine hem de fosil kaynakların daha hızlı bir şekilde tükenmesine sebep olmaktadır. Bu tehlikenin önüne geçmek için alternatif enerji kaynakları arayışına geçilmelidir. Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı bu sorunun çözümü için idealdir. Isıtmanın yanında soğutma alanında da güneş enerjisinden faydalanmak mümkündür. Yaz aylarında sıcaklığın artması ile serinleme ihtiyacı da artmaktadır. Serinlik ihtiyacının artmasına sebep olan güneş, aynı zamanda bu sorunun çözümünde de kullanılabilir. Yoğunlaştırma metodu ile yüksek sıcaklıkta su üretilerek absorbsiyonlu soğutma cihazlarında soğutma işlemi yapılabilir. Bu sayede çalışma ve yaşama alanlarında, ofislerde, bürolarda, hastanelerde, yurtlarda, hotellerde serinlik ihtiyacı karşılanabilir.Parabol ve çanak kollektörler ile güneşten yüksek sıcaklıklı enerji elde ederek güneş enerjisinin sanayi alanında da kullanılması sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to show the usage of the renewable energy resources is more feasible manner. The consumption of the fossil fuels increase more rapidly. It casuses more pollution of the environment as well as more rapid exhaustion of the fossil fuels. It should be started the research of the alternative energy resources to prevent this danger. The utilization of the renewable energy resources is an ideal solution for this problem. It is possible to take the advantage of the sun for the cooling as well as heating. The cooling needs increase with the increasing air temperature in the summer. The sun which causes the increase of the cooling needs can be used for the solution of this problem at the same time. The cooling operation can be done with using of the absorbtion chiller devices by the condensation method. So, the cooling needs in the working and living areas such as office, hospital, dorm, hotel can be satisfied.It can also be provided the usage of the solar energy with parabolic and dish collectors in the industrial areas.