Lise öğrencilerinin Psikopatolojik özellikleri ile uyum düzeyleri arasındaki ilişki
Relationship between Psychopathology characteristics and adjustment level of high school students
  1. Tez No: 134889
  2. Yazar: DİLEK ÖZBAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET Bu araştırma farklı lise öğrencilerinin psikopatolojik özelliklere sahip olma ve olmamsa durumları ile kişisel, sosyal ve genel uyum düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma betimsel yöntemlerden okul survey yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini 140'ı kız, 150'si erkek olmak üzere toplam 290 lise öğrencisi oluşturmaktadır. Veriler, katılımcılara Semptom Tarama Listesi (SCL-90-R) ve Hacettepe Kişilik Envanteri (HKE) uygulanarak elde edilmiştir. Elde edilen veriler SPSS for Windows paket program ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda aşağıdaki bulgular elde edilmiştir; 1. Cinsiyet değişkeni ile psikopatolojik semptomlardan“somatizasyon”,“obsesif kompulsif davranış”,“kişilerarası duyarlık”,“anksiyete”,“öfke düşmanlık”,“fobik anksiyete”,“paranoid düşünce”ve“psikotizm”e sahip olup olmama arasında önemli bir ilişki bulunmamıştır. Sadece cinsiyet ile“depresyon”a sahip olup olmama durumu arasındaki ilişki PO.05 düzeyinde önemli bulunmuştur. 2. Öğrencilerin cinsiyet değişkeni ile kişisel, sosyal ve genel uyum durumu arasında P>0.05 düzeyinde önemli bir ilişki olmadığı bulunmuştur. 3. Okul türü değişkeni ile psikopatolojik semptomlardan“kişilerarası duyarlık”,“depresyon”,“anksiyete”,“öfke düşmanlık”,“paranoid düşünce”ve“psikotizm”e sahip olup olmama durumu arasında önemli bir ilişki yoktur. Ancak, okul türü değişkeni ile psikopatolojik semptomlardan“somatizasyon”,“fobik anksiyete”ve“obsesif kompulsif davranış”a sahip olup olmama durumları arasındaki ilişki PO.05 düzeyinde önemli bulunmuştur. 4. Okul türü değişkeni ile öğrencilerin kişisel uyum düzeyleri arasında önemli bir ilişkiye rastlanmamıştır. Buna rağmen, okul türü değişkeni ile öğrencilerin sosyal ve genel uyum düzeyleri arasındaki ilişki PO.05 düzeyinde önemli bulunmuştur. 5. Sınıf düzeyi değişkeni ile öğrencilerin“obsesif kompulsif davranış”,“kişilerarası duyarlık”,“depresyon”,“öfke düşmanlık”, ve“paranoid düşünce”ye sahip olma-olmamaları arasında anlamlı bir farka rastlanmamıştır. Buna rağmen sınıf düzeyi değişkeni ile“somatizasyon”,“anksiyete”,“fobik anksiyete”ve“psikotizm”semptomlarına sahip olup olmama durumları arasında PO.05 düzeyinde anlamlı bir fark bulunmuştur. V1HM» İMŞPKllI TT*.11 6. Sınıf düzeyi değişkeni öğrencilerin ile kişisel, sosyal ve genel uyum düzeyleri arasındaki ilişki P>0.05 düzeyinde önemsiz bulunmuştur. 7.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The purpose of this was to define relationship between psychopathologic characteristics of high school student and personal, social and general adjustment level. School survey method has been used as research method. The sample were 290 high students which were 140 girls and 150 boys of them. Data has been collected by“Symptom Check List”( SCL-90-R) and“Hacettepe Personality Inventory”; analyzed by SPSS for Windows packet program. The result are presented below; 1. There is no relationship between sex and whether having psychopathologic symptoms of“somatizasyon”,“obsessive-compulsive behavior ”,“interpersonal sensitivity”,“anxiety”,“hostility”,“phobic anxiety”“paranoid ideation”and“psychothisim”. However; there is relationship between sex and having“depression”in p0.05. 3. Although there is no relationship between school type and psychopathologic symptoms of“interpersonal sensitivity”,“depression”,“anxiety”,“hostility”,“paranoid ideation”, and“psychothisim”, there is relationship between school type and psychopathologic symptoms of“somatizasyon”,“phobic anxiety”and“obsessive- compulsive behavior ”in p0.05. 7.