Özel ve resmi statülü ilköğretim okulları yöneticilerilerinin vizyon geliştirmeye ilişkin tutumlarının karşılaştırılması
An Comparison of the attitudes to develop a vision between the administrators of the private and the formal primary schools
- Tez No: 134892
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Bu çalışma özel ve resmi statülü ilköğretim okulları yöneticilerinin vizyon geliştirmeye ilişkin tutumlarını karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırma, betimsel yöntemlerden okul survey yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini Mersin İli Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı 10 özel, 10 resmi statülü İlköğretim okullarından seçilen toplam 48 yönetici ile 250 öğretmen oluşturmaktadır. Veriler katılımcılara“vizyon geliştirme tutum ölçer”inin uygulanması sonucunda elde edilmiştir. Araştırma sonucunda aşağıdaki bulgulara ulaşılmıştır; 1.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study has made in order to compare private and formal primary education administrator's attitude towards vision development. Research is become true with the survey method, one of the description method. Researchs example is taken from 48, administrator 250 teacher that is sellected from 10 private, 10 formal primary education from Mersin City administration of education. Datum obtained by the result administration of education application“vision development attitude measurement”Result of the survey beneath finding was researched 1.