Enhancing reading comprehension in EFL through some- brain-based teaching techniques
Yabancı dil olarak İngilizce öğretiminde beyin-odaklı öğretim teknikleriyle okuma-anlamayı geliştirme
  1. Tez No: 134944
  2. Yazar: GÜL UZEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NALAN KIZILTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
ÖZET Bu çalışma bazı beyin-odaklı okuma-anlama tekniklerinin geleneksel öğretim tekniklerine kıyasla İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen ve gerçek başlangıç düzeyinde olmayan ilköğretim okulu yedinci sınıf öğrencilerinin İngilizce okuma-anlamasını geliştirmedeki etkililiğini araştırdı. Deneysel gruba bazı beyin-odaklı okuma-anlama teknikleri uygulanırken kontrol grubuna geleneksel öğretim teknikleri uygulandı. Her iki gruptaki öğrencilere her dersin sonunda bir okuma-anlama testi uygulandı. Çalışma boyunca uygulanan bütün bu testlerin verileri bir istatistiksel analiz programı olan SPSS t-testi ile analiz edildi. Her bir okuma-anlama testinde iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamasına rağmen, deneysel grubun okuma-anlama notlan toplam olarak daha yüksekti. Toplam olarak iki grubun okuma-anlama notlan arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulundu. Bu bulgular ve öğrenci davramşlanmn gözlemlenmesi ışığında beyin-odaklı tekniklerin öğrencilerin yabancı dil olarak İngilizce okuma-anlamalanm geliştirmede geleneksel öğretim tekniklerinden daha etkili olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT This study investigated the effectiveness of some brain-based reading comprehension techniques in enhancing the seventh-graders', who are false beginner EFL learners', English reading comprehension as compared to traditional teaching techniques. While the experimental group was exposed to some brain-based techniques in reading comprehension the control group was exposed to traditional teaching techniques. The students in both groups were given a reading comprehension test at the end of each class session. Data from all the tests throughout the study were analyzed by t-test in SPSS, a statistical analysis program. Although no statistically significant difference was found between the two groups in each reading comprehension test, the reading comprehension scores of the experimental group were higher in total. Overall a statistically significant difference was found between the two groups' reading comprehension scores. Based upon these findings and our observation of the students' behavior, brain-based techniques can be said to be more effective in enhancing EFL reading comprehension of the students than traditional teaching techniques.