Praym Çand ve hikayeciliği
- Tez No: 134974
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURİYE BİLİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Urdu Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET 1880-1936 yılları arasında yaşamış olan Dhanpat Rae, Prayın Çand mahlasıyla ün kazanmış Hindu kökenli bir yazardır. Üçyüze yakın sayıda eser vermiş olan Praym Çand, eserlerinde Hindistan toplumunda yaşanan gerçekleri tüm çıplaklığıyla gözler önüne sererken, siyasî, sosyal, toplumsal ve ekonomik bunalımlar ile bu bunalımların doğurduğu faiz, rüşvet, vergi, işsizlik, fakirlik, kadınların maruz kaldığı haksızlıklar gibi pek çok konuya temas etmekle aslında yalnızca Hindistan insanıyla sınırlı kalmadığını da göstermiştir. Toplumcu gerçekçi edebiyatın kurucusu ve Hindu-Müslüman kültürünün sentezcisi olan yazar, her iki toplumda da yaşayan pekçok kişi tarafından takdir edilmiş ve sevilmiştir. Praym Çand'a kadar yanlızca romantizm örneklerini tanıyan Hindistanlılar birdenbire Kleopatramn gösterişli elbiseleri yerine lime lime Sarilere sarılmış insanlarla ya da sevgilinin gül kokan teni yerine, hayatı boyunca çalışan ancak yine de açlık ve yoksulluktan kurtulamayan insanların bedenlerinden yayılan terin kokusuyla tanışmışlardır, insanlar arasındaki eşitsizliğin doğuşunu ve esaslarını mülkiyet ve Kast'm doğurduğu sınıf ayırımlarına bağlayan yazar, insanoğlunun fıtratı ile toplum içerisindeki şartları arasındaki zıtlıkları yok etmeye çalışmış, bütün yaşamını onların mutluluğu ve özgürlüğüne adamıştır. Yazarımızın yaşadığı dönemde Hindistan'da yaşanan sivil itaatsizlik, ferdi veya organize isyan, vatana karşı bağımsızlık adına bir görev olmuştur. Ülkenin gerçek kahramanları Hindu toplumunun en alt kastında yaşayan insanlarla, Türk-Delhi İmparatorluğunun çöküşünden sonra haklarını kaybetmiş olan Müslümanl ardır. Praym Çand'm roman ve hikayelerinden başlarını yükseltenlerde işte bu karakterlerdir. 121Ülkesinin bağımsızlığı için Mohandas Gandhinin Satyagraha adını taşıyan pasif direniş hareketinde yer alan ve bu uğurda 1921'de devlet memuriyetinden istifa eden Praym Çand, son dönem eserlerinde isyan unsurunu sıkça işlemiş ise de tam anlamıyla barış yanlısıdır, tsyan ve onun doğuracağı şiddet ile barış gibi iki zıt kavramın ortaya çıkış nedeni, Praym Çand'm bir dönem Rus (Ekim) inkılabından etkilenmesi sonucu 3'aşamış olduğu çelişkilere ve bağımsızlık adına verilen mücadeleye bağlanmalıdır. Praym Çand çok çalışmak ve onunla beraber öğrenmek, düşünmek ve planlamak sayesinde başarılı olmuştur. Genç yaşında atıldığı edebiyat alanında kalbinin kişisel arzu ve elemleri yerine, fikri ve toplumsal konularda insanoğlunun yaşadığı ıstırap ve ihtiyaçları dile getiren yazar, Hindistan edebiyat tarihinde dikkate değer bir edebiyatçı olarak yerin daima koruyacaktır. 122
Özet (Çeviri)
SUMMARY Dhanpant Rae, is an Indian writer who livedin India 1880-1936) became famous using the nick name Prem Çand. In this study titled“Prem Çand and His Short Stories”we tried to examine his life, his literary style, political and literary characters who affected him as well as the persons who were affected from him and also the reasons for his acquaintance with literature. Furthermore, we tried to give information about same important subjects about him such as his language, style, techiques used in his works of arts. It is possible to realize that short stories have been written in India for over ninety years. Farce and Arab literature legends and Sanskrit literature legends have been combined with the western literature techniques and they have been efficient in the production of new works. There are many factors which caused the realism movement in Indian literature such as tha results of the Russian revolution, the British political and economical sovereignty in India, the problems of Muslim Indians and so on. After Prem Çand the Indian people have met the realism movement and given up the romantical period. Although Prem Çand as the fore runner of socialist literature movement has given importance to the rebellion factors in his works, he is infacüiLÜ effective in Prem Çand's rejektion of violence. As it is known, Gandhi's doctirine named Satyagraha (Real Patience) has caused his country's independence. Another theme of Gandhi's doctirine was invitation of the Indian-Muslim people to live togetheri'n unity and peace. This was also