Toplam kalte yönetimin de katılım
  1. Tez No: 134998
  2. Yazar: AHMET MURAT ÇAMKORU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 447
Özet
ÖZET TOPLAM KALİTE YÖNETİMİNDE KATILIM ÇAMKORU, AHMET MURAT Yüksek Lisans - 2003 İşletme Ana Bilim Dalı, işletme Danışman: Prof. Dr. Mehmet ŞAHİN Toplam Kalite Yönetimi son yıllarda bütün dünyada pek çok işletmede uygulama alanı bulan bir yönetim felsefesi olmuştur. Uygulamalar incelendiğinde, başarıda en önemli faktörlerin başında katılımın geldiği görülmektedir. Çalışmada, Toplam Kalite Yönetiminin başarısında bu denli önemli olan katılım konusu, gerek yönetim bilimi, gerekse kalite kavramı ve kalitenin gelişimi ışığında incelenmiş ve Toplam Kalite Yönetiminde katılım sağlama amacıyla kurulan yapılar olan takım çalışmaları ile kullandığı araçlar, öneri sistemleri ve tanıma - takdir programları detaylı biçimde incelenmiştir. Konu ile ilgili kaynaklar taranmıştır. Yapılan araştırmada, Toplam Kalite Yönetimi uygulamalarında katılımın sağlanmasında, üst ve orta kademe yönetimin süreci sahiplenmesi ve liderliği, takım çalışmalarının etkinliği, takım çalışmalarında kullanılan kalite araçları gibi tekniklerin yaygın uygulama bulabilmesi, öneri sisteminin varlığı ve etkin çalıştırılması, işletmede tanıma - takdir programının varlığı ve işletme yapısına uygun sağlam temellere oturtulmuş olmasının gerekliliği öne çıkan başlıklardır. Yapılan saptamalar ışığında çalışmanın uygulama aşaması,“Büyük İşletme”kategorisi için, Eczacıbaşı Topluluğu üyesi Eczacıbaşı Yapı Gereçleri San. ve Tic. A.Ş. (EYAP A.Ş.) bünyesinde yer alan ve 2000 yılında TÜSİAD-KALDER Ulusal Kalite Ödülünü“Büyük Ölçekli Kuruluşlar”kategorisinde kazanan ARTEMA işletmesinde,“Küçük ve Orta Büyüklükteki işletme (KOBİ)”kategorisi için A ve B işletmelerinde gerçekleştirilmiş olup,işletmelerdeki Toplam Kalite Yönetimi uygulamaları, katılım konusu ön planda tutularak incelenmiştir. Uygulama sonuçlarına göre, ARTEMA Toplam Kalite Yönetimi bünyesinde oluşturduğu alt sistemleri birbirini destekler ve güçlendirir nitelikte uygulamakta ve bunu sağlarken katılımı üst düzeyde tutabilmektir. ARTEMA'da katılım, takım çalışmalarını temel alarak ve öneri sisteminin yanı sıra sağlam temelleri olan bir tanıma - takdir programı ile desteklenerek artış göstermektedir, işletmenin iş sonuçları ise Toplam Kalite Yönetimi felsefesi uygulanmaya başlanan dönemle birlikte gelişme göstermiştir. A ve B işletmeleri kapsamında incelenen iki KOBİ'de ise, Toplam Kalite Yönetimi uygulamaları dahilinde, Türkiye'deki KOBİ'lere göre erken sayılabilecek bir tarih olarak 1995'te başiayan katılım sağlamaya yönelik yapıların ilk uygulamaları başarılı biçimde gerçekleşmiş olmasına rağmen, yayılmalarının sağlanamadığı gözükmektedir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT INVOLVEMENT in TOTAL QUALITY MANAGEMENT ÇAMKORU, AHMET MURAT Master Thesis - 2003 Business Administration Advisor: Mehmet ŞAHİN, Professor As a well-known management philosophy, Total Quality Management has been able to find a comprehensive area of application all around the world. Investigating the most common aspects of a successful Total Quality implementation, a major topic outstands; involvement. This theses studies the Involvement in Total Quality Management, in the light of the history and the concepts of Management Theories, Quality and Employee Involvement, with a wide literature survey on the tools of involvement such as teams, teamwork and related quality tools, reward and recognition programs and suggestion systems. According to the survey, the most important topics of a successful implementation of Total Quality Management establishing involvement are, a dedicated leadership of top and middle management, effective teams and team work, ability to handle the quality tools in wide spread applications, a dynamic suggestion system, a reward and recognition program appropriate to the company culture. In the light of these findings, the study is implemented in EYAP- ARTEMA of Eczacıbaşı Group, TUSIAD-KalDer Quality Prize Winner in the Large Businesses Category in 2000 and two of Small and Medium Enterprises (SME's) A and B. In this study, the management processes of ARTEMA and the results of the Total Quality applications in companies A and B is investigated in the basis of involvement. According to the study in ARTEMA, it is seen that, the company has the power of implementing Total Quality and the sub-management systems in harmony. All the systems implemented in ARTEMA under Total QualityIV Management are supporting each other, and the most important aspect of involvement is teams. Moreover, suggestion system and successfully established reward and recognition program are the other aspects of involvement in the company. And also, the business results of the company are improving with the implementation of Total Quality. The SME's investigated in the study, the Companies A and B, has not been able to expand the involvement applications horizontally since 1995, the companies had started the Total Quality implementations in the basis of involvement, although their successful and relatively early start-up.