Alamja Mergen ve Altan Şagay adlı Buryat destanları üzerinde bir araştırma
A Research Buryat epics of Alamja Mergen and Altan Şagay
- Tez No: 135116
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN EKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 332
Özet
ÖZET Destanlar, ait oldukları toplumun maddi kültürünü, manevi zenginliklerini ve dünyaya bakışını gözler önüne sermektedir. Buryat destanları da, Buryatlann kültürel yapısı ve değerler sisteminin anahtarıdır. Buryat destanları üzerinde Türkiye'de yapılmış, herhangi bir çalışma, bulunmamaktadır. Çalışmamızın amacı, Buryat destanlarının, Türkiye'deki araştırmacılara tanıtılmasıdır. Yaptığımız çalışmada,“Alamji Mergen”ve“Altan Şagay”adlı Buryat destanları incelenecek ve bu konuda Buryatya ve Rusya'da yapılmış çalışmalar tanıtılacaktır. Çalışmamızın“Giriş”bölümünde, Buryatya'nın tarihi, coğrafyası, kültürel, dinî ve sosyal yapısı ile folklor ürünleri hakkında bilgi verilmiştir. Birinci Bölümde, Buryat destanlarının tanımı, tasnifi ile ilgili bilgi verilmiş ve Buryat destanları üzerine yapılan çalışmalar ele alınmıştır. Destan anlatma geleneğini oluşturan, destan anlatıcıları, destanın anlatıldığı, yer, zaman, şekil, ve anlatım özellikleri hakkında bilgi verilmiştir. İkinci Bölümde, Türkiye Türkçesine çevrilen destanlar incelenmiştir. Bu bölümde, destanların yapı incelemeleri yapılmıştır. İki destanın epizotları tespit edilmiştir. Her epizotta, önce özet verilmiş, daha sonra epizot içinde bulunan motifler incelenmiştir. Üçüncü Bölümde,“Alamji Mergen”ve“Altan Şagay”adlı destanların Türkiye Türkçesine çevrilen metinleri yer almaktadır. Çeviri yapılırken destan metnin orijinalliğini bozmamak için bazı kelimeler destanda kullanıldığı şekliyle verilmiş olup, bu kelimeler dipnotlarda açıklanmıştır.“Sonuç”bölümünde ise, her bölümde elde edilen sonuçlar üzerinde durularak, çalışmamızın genel bir değerlendirmesi yapılmıştır. Çalışma,“Kaynaklar”ve“Dizin”bölümleriyle tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Epics represet material culture, moral volues and world view of the society in which they have been created. Also Buryat epics are the key of Buryat culture. There are not any studies about Buryat epics in Turkey. The intention of this study is to introduce the Buryat epics in Turkey. Buryat epics,“Alamji Mergen”and“Altan Şagay”are study in this work. Tn the introduce, Buryat's history, religion and culture etc. are introduced. The first chapter is provides, Buryat epics and epic tradition. The second chapter deals with the structual aspects of the Epic stories of“Altan Şagay”and“Alamji Mergen”. It also includies the motifs of these epic stories. The third and the last chapter of this study consist of the text, with Turkish translation of epic stories.