Elektronik ticaret ve değişen rekabet koşullarında Türkiye
E Commerce and Turkey under changing conditions of competition
  1. Tez No: 135054
  2. Yazar: SEDAT ÇAYIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. R. FATİH SAYGILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Son yıllarda bilgi ve iletişim teknolojilerindeki gelişmeler karşısında toplumun hemen hemen her kesiminde; ekonomik, sosyal, kültürel ve siyasi alanlarda değişim ve yeniden yapılanma süreci başlamıştır. Bu değişim sürecinde meydana gelen niteliksel ve niceliksel değişimler ekonominin yapısını, işleyişini ve kurallarını değiştirmiş, bilgi, teknoloji, yenilikçi düşünce ve sürekli değişimin zorunlu olduğu“Yeni Ekonomi”ortaya çıkmıştır. Günümüzde zaman ve mekan sınırını ortadan kaldıran internet, araştırma, bilgi paylaşımı, iletişim, eğlence ve alışverişe kadar pek çok alanda kullanılmaktadır. Bu bağlamda elektronik ticaret, ürünlerin bilgi ve iletişim teknolojileri aracılığıyla üretilerek, satışının, reklam ve dağıtımının yine bu yolla yapılması olarak tanımlanabilir. E-ticaret, yeni bir kavram olmasına rağmen geçerli olan esas ve ilkeleri bakımından, geleneksel ticari yöntemlerle benzerlikler içermekte ve geleneksel ticarete bir alternatif oluşturmaktan çok onu bütünleyen ve kolaylaştıran bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bilgi ve iletişim teknolojilerinin yaygın olarak kullanılması verilen hizmetlerin genişlemesine, kalitenin ve etkinliğin artmasına yol açmakta; dolayısıyla firmalar maliyetlerini düşürerek küresel pazarda rekabet üstünlüğü sağlamaktadır. Ayrıca, bu teknolojilerin kullanılması işletme yapısında, iletişim süreçlerinde, insan kaynaklarında, firma-müşteri ilişkilerinde ve pazarın yapısında da bazı değişiklikleri beraberinde getirmektedir. Piyasaların globalleşmesi ile artan firma sayısı, teknolojinin piyasalara girişi kolaylaştırması ve sermaye hareketlerinin serbestleşmesi rekabetin boyutunu değiştirmiştir. Farklılaşan rekabet ortamında firmalar ve kamu kuruluşları tarafından bilgi ve iletişim teknolojilerinin kullanılması hizmet süreçlerini, maliyetleri ve hata paylarını azaltmakta, piyasalardaki etkinliklerini arttırmakta ve rekabet güçlerine ivme kazandırmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT During the last years, in the face of changes in information and communication technologies, changes in every aspect of society have begun. The qualitative and quantitative changes of this process have changed the structure, mechanisms and rules of the economy, causing the creation of the“New Economy”in which knowledge, technology, innovative thinking and continuous evolution are necessities. Removing the time and location barriers, internet is being used in many areas like research, information sharing, entertainment and shopping. In this context, electronic commerce can be defined as production of goods by using information and communication technologies with sales, advertisement and distribution handled by same technologies. Even though e-commerce is a new concept, it is similar to traditional commercial methods in terms of its principles Thus it can be viewed as a method complementing and simplifying traditional commerce rather than a substitute to it. The spreading use of information and communication technologies has caused services to widen and has increased quality and efficiency. Therefore firms obtain competitive advantage in global markets by decreasing costs. Also, the use of these technologies have initiated changes in management structure, communication processes, human resources, firm-customer relations and market structure. The increasing number of firms, globalisation of markets, easier enterance opportunities of technology to markets and liberalisation of capital movements have changed the dimensions of competition. The use of information and communication technologies by firms and public institutions in the changing competitive environment causes service processes, costs and even error margins to shrink, increase thair efficiencies in the market and accelerates their competitive powers.