İnsan ve dans
To Dance is human
- Tez No: 135055
- Danışmanlar: DR. CENGİZ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bale ve Dans, Halk Bilimi (Folklor), Ballet and Dance, Folklore
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Halk Oyunları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Bu tezi hazırlamamdaki amaç, dansın iletişimsel gücünü ortaya koymaktır. Ayrıca bu tezde, bireylerin kendilerini geliştirmelerinde, sosyal hayatta aktif bir şekilde yer almalarında dansın önemli bir yer tuttuğu örneklerle açıklanmaya çalışılmıştır. Tezin birinci bölümünde, dansın insanlar üzerindeki etkisi, fiziksel, ekonomik, sosyal, psikolojik ve kültürel yönleri anlatılmıştır. İkinci bölümde, dansın iletişim yönü ele alınmıştır. Sosyal rol ve statülerin, kadın ve erkek yaşamının toplumların danslarından da anlaşılabileceğine değinilmiştir. Üçüncü bölümde ise geleneksel yaşam biçinüerinin dansı nasıl şekillendirdiğine yer verilmiştir. Coğrafî konum, inanç ve ekonomik yaşam biçiminin danslara olan etkisi açıklanmıştır. Son bölümde, danslarda taşman anlamlara, kullanılan sembollere değmlmiştir. Ayrıca dans araştırmalarında kullanılacak teknikler ve bu teknikler uygulanırken dikkat edilecek noktalar açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of writing this thesis is to show the communicational strenght of dances. Examples in this thesis also try to show the impacts and influences of dances improving personal developments and playing roles in individuals daily lifes. The first part of this thesis includes some knowledge about the effects of dances, their physical, economic, social, psychological and cultural perspectives. In contrast to the first part the second part focuses on dances communicational abilities. The possibility to identify social statues and roles, men and women lifes in cultures by observing their dances is subject to this part. In the third part we can see how traditional lifestyles used to do and still do shape peoples dances. Geographical locations, beliefs and varient economies are also explained as strong determinant factors on peoples dances. Meanings which become significant with dances and symbols which take a big role in dances are the case in the last part. There are also some points about searching dances and technics which should have been known.