Ekolojik denge ve kadınının geleneksel ve cinsiyetçi rollerindeki farklılaşmalar
Ecological balance and the mutations of womans traditional and sexual roles
  1. Tez No: 135080
  2. Yazar: ÖZLEM DEĞERLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. H. NEŞE ÖZGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET Son dönemde çevre sorunlarının politik yaşamın başat konularından birisi haline gelmesi, toplumsal düşünce tarihinin yeniden gözden geçirilmesine yol açmıştır. Boyutları gittikçe genişleyen ve nihayetinde tüm dünyayı etkisi altına alan ekolojik kriz çerçevesinde liberalizm, sosyalizm, anarşizm ve feminizm gibi akımlar düşünce sistemlerini oluşturan kimi kavramları yeniden inceleme altma almışlardır. Bu bağlamda bazı düşünceleri dışlayarak, bazılarını da ekleyerek entelektüel savlanm/argümanlarmı yenilemiş, topluma bakış açılarını "yeşineştirmeğe çalışmışlardır. 1970'li yıllarda batıda, eko feministler, ekoloji ve feminizmi bir potada eriterek, rasyonel akim doğayı ve kadım ikincil konuma ittiğine işaret etmişler; erkeklerin hem kadımn hem de doğanın üzerinde mutlak iktidar sahibi olduklarını dile getirmişlerdir. Kısa sürede ekofeminizm hareketi kendi içinde farklı gruplara ayrılmış ve ekofeministlerin büyük çoğunluğu, kadınların doğaya erkeklerden daha yakın olduğu ve kapitalizmin yok ettiği dünyayı, ancak kadınların ve dişil değerlerin kurtaracağı görüşüne odaklanmışlardır. Bu çalışmada, ekofeministlerin, kadınları doğaya atfedilen değerlerle ilişkilendirmesi ve bu değerleri yüceltmelerinden yola çıkılarak, toprağın ve doğanın cinsiyetinin neden dişi olduğuna, kadınların toprağa erkeklerden daha yakın olduklarından dolayı mı tarım sektöründe konumlandınldıklanna, kadınlara ait değerler olarak sunulan dişil değerlerdeki mistifikasyonun, patriyarkanın kalıplarım sorgulamakta ve sarsmakta ne denli etkili olabileceğine, kadm-doğa metaforlarmm aldığı biçimlere bakılmıştır. Bademler Köyü kadınlarıyla yürütülen çalışma kanalıyla varılan sonuçlar, doğanın imgesine dönüştürülen kadınlığın, toplumdan topluma farklılıklar gösteren kültürel bir kurgu olduğunu ve toplumsal cinsiyet kimliğini kültürel olarak şekillendirdiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The environmental problems' becoming one of the basic matters of the politics lately, caused the history of social philosophy to be taken seriously under consideration. As a result of the bad impact of the ecological crisis and its increasing dimensions over the world, such trends of thinking like liberalism, socialism, anarchism and feminism consequently happened to analyse some concepts over and over again. Some notions have been externalized and eliminated by time and some intellectual arguements have been renovated and the social point of view has been more 'greenish'. In 70s, the ecofeminists in west modified the ecology and feminism and acclaimed that the rational sense forces the woman to the second rate and the mankind has an absolute power over the women and the nature. In short time the ecofeminism movement has been divided into several different groups and the majority of the ecofeminists focused on the idea that women are close to the nature more than the men are and the world destroyed by capitalism can only be saved by womanhood and the female values. This work starts questioning with ecofeminists' relating the women to the worths refering to nature, continues examining why the gender of the nature and the land is female, is the reason why women are located in the agriculture sector just because they are dealing with the soil more than the men do or not, how powerful the mystification of the female values admitted as feminine values would be studying the forms of patriarch and agitating them and finally the shapes the woman-nature metaphors took. The research we have carried out with the women in the village called Bademler draws a conclusion that the womanhood transformed into an image of nature is a cultural fiction that changes from a society to another and a substitute that reforms the social gender identity in a cultural way.