The Female experience in the novels of Ellen Glasgow, Elizabeth Madox Roberts and Frances Newman
Ellen Glasgow, Elizabeth Madrox Roberts ve Frances Newman'ın romanlarında kadın olgusu
  1. Tez No: 135114
  2. Yazar: DİLEK İNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE DİLEK ERBORA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
oz Bu çalışmada, Amerikan yazınının“Güney Rönesansı”olarak tanımlanan döneminde eser üretmiş üç kadın yazarın romanlarındaki kadın karakterlerinin, Güney' in erkek egemen toplum düzeninde kendilerini nasıl tanımladıkları sorgulanmıştır. Güneyli kadın kimliğinin oluşumu ve erkek egemen toplumun düzeni incelendikten sonra,bu doğrultuda, eserlerdeki kadın tiplemeleri incelenmiş; eserlerde, günümüz Feminist Eleştiri kuramları kapsamında yazın metnine feminist bakış açısından değer kazandıran, kadın karakterin kişilik betimlemesi, öz benlik arayışı, içinde bulunduğu duruma alternatif özgürlükçü vizyonlar geliştirme becerisi sulanmıştır, Ayrıca yazıldıkları dönemle eş zamanlı gelişmiş olan kadın hareketlerinin yansımaları üzerinde de durulmuştur. Ellen Glasgow' un Barren Ground, The Sheltered Life, Vein of Iron ; Elizabeth Madox Roberts' in The Time of Man ve The Great Meadow; Frances Newman' in The Hard-boiled Virgin ve Dead Lovers are Faithful Lovers adlı eserleri sırasıyla ele alınmıştır. Sonuç olarak: 1 Romanlardaki kadın karakterlerinin kendilerinden beklenen“Güneyli Kadın”tipine uygun hareket etmek istemedikleri; 2 İncelenen eserlerin tümünün evlilik, cinsellik, erkek egemenliğinin sorgulanması temalarını içerdiği; 3 Kadın karakterlerin kimliklerini oluşturabilmek için“Öteki”kavramıyla ilişkilerini farklı oluşturdukları; 4 Eserlerin tümünde kişinin kendisini ifade edebilmesinin önemi üzerinde durulduğu; ve 5 Eserlerin bir kurgu çerçevesinde aslmda“İdeal Güneyli Kadın”mitini sorguladıkları saptanmıştır. ABSTRACT This study aims to explore how the female characters in the works of three Southern Renaissance women writers interpret experience in the patriarchal setting of the South. Therefore, the female characterisations in the novels have been studied after an insight into the making up of the Southern Womanhood, and the novels have been tested to see whether the criteria outlined by Feminist Criticism to earn the texts feminist approval are met. These criteria include the woman's self-definition, search for self-identity and ability to develop liberating, alternative visions for the female situation. The influence of the day's women's movement on the novels is also studied. Ellen Glasgow' s Barren Ground, The Sheltered Life and Vein of Iron; Elizabeth Madox Roberts' s The Time of Man and The Great Meadow; and Frances Newman' s The Hard-boiled Virgin and Dead Lovers are Faithful Lovers are discussed in detail. In conclusion, it is seen that: 1. The female characters in the novels do not act according to what is expected of them as“Women of the South.”2. All the novels that are studied include themes of marriage, sexuality and going against the patriarch. 3. The female characters construct their relationships with“the Other”in different ways to attain self-identity. 4. The importance of individual articulation is emphasised in all the novels. 5. The novels, in fact, question the myth of the“Ideal Southern Woman”within the framework of fiction. m
Özet (Çeviri)