Örgütlerde iletişim yönetimi
Communication management in organizations
  1. Tez No: 135117
  2. Yazar: MERBA USANMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEMET GÜRÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 445
Özet
TÜRKÇE ABSTRACT (en fazla 250 sözcük): (TUBITAK/TURDOK' un Abstrakt Hazırlama Kılavuzunu kullanınız.) ÖZET İletişim; iletilmek istenen materyalin ilgili herkes tarafından tam anlamıyla anlaşılabilmesi için bilgi, kanaat ya da düşüncenin sözlü, sözsüz, yazılı araçlarla ya da bunların bir arada kullanımıyla iletilmesi, alınması ya da değiştirilmesi süreci olarak tanımlanabilmektedir. İlgili veri değişim süreci bireyin doğumundan itibaren başlamakta, yaşamın her anında ve alanında kendini hissettirmektedir. Bireyler iletişim yoluyla sosyal ve fiziksel çevrelerinde girdikleri ilişki ve etkileşimleri geliştirebilmekte; bilgi, inanç, fikirlerini paylaşarak sorunlarını çözebilmektedirler. İletişim teknolojilerindeki gelişmeler, iletişim ilişkilerinin içeriğini her geçen gün daha da karmaşıklaştırmaktadır. Küresel rekabet ortamında varolmaya çalışan örgütler yaşam döngülerini sürekli kılabilmek, kısa ya da uzun vadeli hedeflere ve amaçlarına ulaşabilmek için iletişim eylem ve etkileşimlerini tam, doğru, zamanlı biçimde yönetmek durumundadırlar. Örgütsel yaşamda karşılaşılan iletişim sorunlarının, iletişimin doğal işleyişine bırakılarak amaca yönelik biçimde kullanılmamasından kaynaklandığı ileri sürülebilmektedir. Yaşamsal nitelikteki görevlerin yerine getirilmesini sağlayarak, örgüte ilişkin veri alışverişini olanaklı kılan sözlü, sözsüz, yazılı iletişim türlerinin etkili biçimde planlanması ve denetlenmesi amaçlanan etkiye kesin biçimde ulaşılmasını mümkün kılacaktır. Tüm örgütsel düzeylerde gerçekleştirilen uyumlu, etkili ve amaca yönelik iletişim, yönetsel süreçlerdeki etkinliği de beraberinde getirecektir. Her düzeyde artan bilgi, beceri ve deneyim iletişim ilişkilerini daha verimli kılacak; etkili iletişim, yöneticilerin liderlik davranışlarına, çalışma motivasyon ve performansına, kariyer geliştirme sürecine olumlu biçimde yansıyacak, örgütler gelişmiş süreçler temelinde gelişmiş yapılara kavuşacaklardır.
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ABSTRAKT (en fazla 250 sözcük) : SUMMARY Communication can be defined as the course of transferring, taking or changing the knowledge, opinion and thought by using verbal, nonverbal, written devices or using them together to be able to be understood completely by everybody the material requested to be transferred. The course of data change at issue has began from the birth of the individual and has made itself feel in every minute and field of life. The individuals can develop the affairs and interaction in which they take part by means of communicating in their social and physical environment and they can solve their problems by sharing their knowledge, belief and ideas. The developments in the communication technologies have made the content of the relations concerning communication increasingly more and more complex. The organizations which are trying to exist in the field of global rivalry are in the condition of managing their communication processes and interactions exactly, accurately, in time to be able to achieve their short and long-termed targets and purposes and be able to ensure their life cycle lasting. It can be maintained that the communication problems observed in organizational life is caused by the inability of the communication to be used for its purpose by leaving it in its natural course. Inspecting and planning of the verbal, non-verbal and written communication types which make the data exchange regarding the organization possible and which provide the duties in connection with life to be carried out will ensure achieving the expected and aimed effect exactly. The communication aiming the effective and correlated target carried out in every organization level will bring the activity during the managerial courses. The increasing knowledge, skill and experience in all levels will make the communication relations more efficient; this efficiency will show its effect in the leadership attitudes, working motivation, performance, the course of carrier development of the executives and at the base of developed courses, the organizations will certainly achieve developed establishments.