Esnek imalat sistemleri ve Ege bölgesi tekrarlı üretim işletmelerinde uygulama olanakları
Flexible manufacturing system and possibility of application of flexible manufacturing systems by repetitive manufacturing entreprises in agean region
  1. Tez No: 135140
  2. Yazar: BURCU KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN ADA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
ÖZET Günümüzde, küresel pazar koşullarında işletmelerin varlıklarını sürdürebilmeleri ve rekabet avantajı kazanabilmeleri, müşteri odaklı olma, kalite, hız, esneklik ve ürün çeşitliliği gibi kavramlara bağlı olmaktadır. Müşteri istek ve ihtiyaçlarında meydana gelen değişimi erken tespit etme ve buna uygun olarak tasarım, üretim ve dağıtım süreçlerinin hızlı bir şekilde uyumlaştırılması işletmeler için hayati bir unsur haline gelmektedir. İşletmeler, bu değişimlere hızlı ve etkin bir biçimde uyum sağlayabilmek için ürünün tasarım aşamasından başlayarak, planlama, üretim ve satışa kadar geçen tüm aşamalarında modern üretim tekniklerini kullanarak esneklik, kalite ve üretkenliklerini arttırma yoluna gitmektedirler. Bu araştırmada temel amaç işletmelerin, ileri üretim teknolojilerini kullanım düzeylerinin ve bunun işletmeye etkilerinin belirlenmesidir. Bu kapsamda, işletmelerin ileri üretim teknoloji kullanımında etkili olan faktörlerin ve bu teknolojilerin işletmenin üretim ve satış miktarlarına etkileri de araştırılmıştır. Araştırma kapsamında Ege Bölgesinde, İzmir, Manisa ve Denizli illeri organize sanayi bölgelerinde yer alan işletmelerin ileri üretim teknolojileri kullanım düzeyleri incelenmiştir. Hızla değişen pazar koşulları ve küreselleşme süreci içinde, uluslararası pazarlarda yüksek müşteri tatmini sağlayarak rekabet avantajı kazanmak isteyen işletmeler için ileri üretim teknolojileri büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In contemporary times, within the global market conditions, concepts such as being customer oriented, quality, speed, flexibility, and product variety are basic important points for business enterprises to continue their existence and to gain competitive advantages in the market. Perceiving the changes in the needs and desires of the customers early and fixing design, production and distribution processes with respect to the changes in the consumer market fast have become crucial for enterprises. Enterprises, in order to meet those changes effectively and fast, are trying to increase their product quality and productivity by using modern production techniques in the all processes, beginning with the product design process to planning, production and sale. The main aim of this research is to comprehend enterprises' use level of advanced production techniques and their effects on the enterprise. In this respect, effects of the factors, which are influential on the use of advanced production techniques by enterprises, and those technologies on the enterprise's production and sale quantities, are also studied. In the research scope, the use level of advanced production techniques by the enterprises, which are in the Aegean Region; Izmir, Manisa and Denizli organized industry zones is analyzed. In the rapidly changing market conditions and globalization process, advanced production techniques are very important for the enterprises those want to gain competitive advantages by maintaining high customer satisfaction in the international markets.