Amerikan yazınında modernitenin kurgulanması:Three lives (Gertrude Stein), the Sun Also Rises (Ernest Hemingway), Winesburg, Ohio (Sherwood Anderson), Sartoris (William Faulkner)
Fictionalizing Modernity in American literature: Three lives (Gertrude Stein), the Sun Also Rises (Ernest Hemingway), Winesburg, Ohio (Sherwood Anderson), Sartoris (William Faulkner)
  1. Tez No: 135142
  2. Yazar: YONCA DENİZARSLANI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE LAHUR KIRTUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
ABSTRACT Batı kültüründe modernite kavramı nasıl ortaya çıkmıştır? Batıdaki toplumsal ve kültürel kurumlarda 18. yüzyıl Aydınlanma Çağından 19. ve 20. yüzyıllara devinen modernite anlayışı hangi tarihsel süreçten kopuşu temsil etmiştir? 20. Yüzyılın erken döneminde ortaya çıkan Modernizm sanat akımı modernite eleştirisini hangi sanatsal ve edebi kaygılarla yansıtmıştır? Bu tez çalışması, modern Amerikan yazınından seçilen örneklerle Batıda 19. yüzyıl sonu ve 20. yüzyılın başında ortaya çıkan kültürel, siyasi ve toplumsal gerçekliğin edebi ortamdaki yansımalarını tartışmayı amaçlamıştır. Buna göre, modernizm ve modernite kavramlarının çatışmasını konu alan bu çalışma, her iki kavramın kelime kökünde ortak olarak bulunan modern sözcüğünün açdımıyla çözülebilen tarihsel bir diyalektiği örneklemenin yanı sıra, 20. yüzyıl başlarında gözlemlenen modern durumun yarattığı yeni anlatı tekniklerinin getirdiği bakış açısı, anlatıcı, dil ve yazar- okur - metin ilişkisinin, modern Amerikan yazınında moderniteyi nasd kurguladığını göstermeyi amaçlamıştır. 184
Özet (Çeviri)
ABSTRACT To discuss the historical period that has marked the emergence of the concept of modernity in Western civilaziation is the starting point of this study. From 18. century on until the 19. and 20. centuries, modernity had been prevailing its impact on the social and cultural institutions in Western countries. Its emphasis on rationality in each aspect of society and culture suggested the perfectability of human environment. However, the social scene in the early 20th century - that was supposed to be the outcome of the rational thinking - was not like as it was planned in theory. The political conflicts among the western countries brought the WWI. The industrial capitalism changed the natural environment of human. The urban life and mass culture trapped the individual into loneliness without hope for future, without beliefs in a chaotic atmosphere. So, the concept of modernism as a literary trend emerged as a counter reaction to the consequences of modernity in the West This study aims to discuss the relation between the concepts of modernity and modernism in the works of Gertrude Stein (Three Lives ), Ernest Hemingway ( The Sun Also Rises ), Sherwood Anderson ( Winesburg, Ohio ) and William Faulkner ( Sartoris ). 185