Riske maruz değer ve Türk bankacılığına uygulanması
Value at risk and its application on the Turkish banking
  1. Tez No: 135169
  2. Yazar: ERDEN NEDİM ALTUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN GÖKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
oz Bu çalışmanın amacı bankaların sahip oldukları portföylerde maruz kaldıkları riski yönetmede yeni bir yaklaşım olan VaR'in ( Value at Risk / Riske Maruz Değer ) hesaplanmasını incelemektir. Bu çalışma teorik ve amprik iki bölümden oluşmaktadır. Teorik bölümde risk, riskin çeşitleri, risk yönetimi ve VaR'in risk yönetimindeki yeri ve önemi, VaR hesaplama yöntemleri birbirleriyle karşılaştırılarak incelenmiştir. Amprik kısımda ise çeşitli kriter (F/K, PD/DD) ve kıstasa (İMKB-100 endeksi) göre hisse senedi ve dövizden oluşan optimum portföyler oluşturulmuş ve bu portföylerin belirli güven düzeylerinde sahip olabilecekleri VaR rakamları varyans-kovaryans yöntemine göre hesaplanmıştır. Buna göre bankaların oluşturabilecekleri optimum portföyler için karşılaşabilecekleri maksimum kayıpların tahmin edilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca bu değerlerden oluşan grafiklerden de, döneme ait bankaların maruz kaldıkları risk hakkında bilgi sahibi olunmuştur. ABSTRACT This study's aim is to examine the computation of a new approach of risk management VaR of the portfolios to which the banks are exposed. This study consists of two parts, theoretical and ampirical. In the theoretical part, risk and its kinds, risk management, the place and importance of VaR in the risk management, the approaches to measure VaR and their comparison have been examined. In the ampirical part, optimum portfolios consisting of stocks and foreign currencies according to the different criteria (F/K, PD/DD) and criterion (İMKB-100 index) have been formed and the VaR number of these portfolios has been computed according to the variance-covaryance method in a given confidence level. Accordingly, it's aimed to obtain the maximum loses of the portfolios which the banks can face. On the other hand it's been obtained information about the risk to which the banks are exposed in this period from the graphs consisting of the VaR numbers of these portfolios.
Özet (Çeviri)